Kontrola paszportów covidowych w miejscu pracy. Jest decyzja sejmowej komisji!

Agnieszka

Lifestyle

12.01.2022 8:01

Kontrola paszportów covidowych w miejscu pracy. Jest decyzja sejmowej komisji!

We wtorek Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie rozpatrzyła projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Projekt ten zakłada, że pracodawca będzie miał możliwość sprawdzenia pracownika pod kątem paszportu covidowego w miejscu pracy. Projekt złożony przez posłów PiS ma trafić na drugie czytanie. 

Ustawa o weryfikacji covidowej - co zakłada?

Ustawa o weryfikacji covidowej, jeśli Sejm ją przyjmie i wejdzie w życie, pozwoli pracodawcy sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, ma negatywny wynik testu na koronawirusa lub czy przebył już infekcję.

Zmianę w przepisach poparło 21 posłów, przeciw było 10, a 6 osób wstrzymało się od głosu.

 

 Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli projekt ustawy w Sejmie argumentowali to tak:

 "Intencją projektodawcy jest umożliwienie pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy" - uzasadniają autorzy projektu. 

 

 Pozytywna opinia Sejmowej Komisji Zdrowia, przyjęto jednak poprawki 

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy. Doszło jednak do jednej poprawki. Chodzi mianowicie o tytuł projektu ustawy. Wcześniej projekt miał być zatytułowany: "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19". Po przyjęciu przez komisję poprawki, projekt zmienił nazwę na "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19".  

 

Problemem w pierwszym tytule okazał się zwrot “działalności gospodarczej”. Uzasadniono, że nie może ono występować w tytule, ponieważ w projekcie chodzi też na przykład o instytucje kultury. 

Kolejną przyjętą poprawką jest zapis o tym, że testy wymagane w pracy będą finansowane ze środków publicznych. 

Poprawki odrzucone 

Odrzucono natomiast poprawki Konfederacji oraz jedną poprawkę Lewicy, która domagała się, aby obowiązkowi szczepień podlegali wszyscy Polacy.

Poprawkę zgłosiła też posłanka PiS Anna Maria Sierakowska, która chciała, aby ze szczepień zwolniono osoby, u których wykryto przeciwciała.

- Są osoby, które nabyły odporność na wirusa w sposób naturalny - powiedziała Siarkowska. 

  Tę poprawkę też odrzucono, jednak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział zasięgnięcie w tej sprawie opinii konsultantów.