Bostonka panuje w żłobkach i przedszkolach. Czym się objawia?

Patrycja

Zdrowie

28.12.2021 17:15

Bostonka panuje w żłobkach i przedszkolach. Czym się objawia?

W ostatnim czasie wielu rodziców skarży się, że bostonka atakuje dzieci w żłobkach i przedszkolach. Dowiedz się, czym się objawia ta choroba i jak ją leczyć.

Zdjęcie Bostonka panuje w żłobkach i przedszkolach. Czym się objawia? #1

Bostonka panuje w żłobkach i przedszkolach

Epidemia bostonki panuje w żłobkach i przedszkolach, atakując najmłodszych. Dzieci w ekspresowym tempie zarażają się od siebie nawzajem. Dowiedz się, jakie są jej charakterystyczne objawy i jak ją leczyć.

Czym jest bostonka?

Jedną z najczęściej spotykanych chorób w żłobkach i przedszkolach jest choroba bostońska, zwana potocznie bostonką. Choroba bostońska to potoczna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD od Hand, Foot, Mouth Disease).

Jej nazwa wzięła się od Bostonu, miejsca gdzie po raz pierwszy wybuchła jej epidemia. Ze względu na charakterystyczne objawy, bywa często mylona z ospą wietrzną. Jednak w przeciwieństwie do niej nie wymaga bardziej specjalistycznego leczenia.

Jest infekcją wirusową, na którą zwykle chorują młodsze dzieci. Najczęściej dotyka niemowlęta i dzieci do 5 roku życia, choć czasem chorują na nią także starsze dzieci i dorośli. Objawia się gorączką i wysypką w formie grudek, plamek i pęcherzyków wypełnionych płynem.

Jakie są przyczyny choroby bostońskiej?

Choroba bostońska to infekcja wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową, najczęściej przez kaszel i kichanie, a także przez mocz i kał.  Wywoływana jest przez wirusy Coxsackie, należące do grupy enterowirusów, które mogą powodować także przeziębienie, anginę, biegunkę.

Jakie są objawy choroby bostońskiej?

Pierwsze objawy choroby bostońskiej pojawiają się po 3-5 dniach. Na początku pojawia się zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie, apatia, brak apetytu, a także wysoka gorączka. Występuje ból gardła oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty, czy nudności i wymioty.

Następnie, po 2-3 dniach pojawia się charakterystyczna łososiowa wysypka w formie plamek i grudek o średnicy około 1 cm, które potem przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem.

Wysypka umiejscowiona jest głównie na twarzy, górnej części klatki piersiowej, a także na dłoniach, stopach i w jamie ustnej i wokół ust, powodując bolesne owrzodzenie.

Na czym polega leczenie choroby bostońskiej?

W przypadku wystąpienia u dziecka objawów bostonki, należy skontaktować się z pediatrą, aby mógł wykluczyć inne choroby (np. ospę wietrzną, do której jest podobna).

Bostonka ustępuje zazwyczaj samoistnie w ciągu 7-10 dni. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Pomocne w leczeniu choroby będzie stosowanie leków przeciwgorączkowych z paracetamolem lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Żeby wysypka szybciej się zagoiła, nie wolno jej drapać. Pęcherze u dziecka należy odkażać środkami antyseptycznymi- pudrem wysuszającym lub gencjaną.

Ważne jest podawanie dużej ilości płynów (letniej wody) oraz pokarmu w postaci płynnej (delikatnych zup, kaszki na mleku, kisielu). Dziecko powinno dużo odpoczywać i nie przemęczać się.

Oprócz tego należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa.