„Szczepionka przeciw otyłości” wkrótce w Wielkiej Brytanii!

Justyna

Zdrowie

14.09.2022 22:11

„Szczepionka przeciw otyłości” wkrótce w Wielkiej Brytanii!

Badania pokazują, że w Wielkiej Brytanii problem otyłości jest coraz poważniejszy. Pomóc ma nowy lek przyjmowany w formie zastrzyku.

Kiedy mówimy o otyłości?

Otyłość to stan patologicznego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, który zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. cukrzycy typu 2 i chorób kardiologicznych. W 90 proc. przypadków spowodowana jest niezdrowym stylem życia.

Jest powszechnym problemem we wszystkich krajach Europy. Z raportu WHO wynika, że w naszym regionie świata najwyższy odsetek osób dorosłych z nadwagą i otyłością ma Malta, a drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii może dotyczyć nawet co czwartej osoby dorosłej.

Nowy sposób walki z otyłością

Wegovy – to nazwa nowego leku, który niedawno został dopuszczony do użycia w Wielkiej Brytanii jako środek przeciw otyłości. Jego substancją czynną jest semaglutyd, a preparat jest podawany w formie tzw. pena, z którego pacjent raz w tygodniu wstrzykuje substancje w brzuch, ramię lub udo.

Zdjęcie „Szczepionka przeciw otyłości” wkrótce w Wielkiej Brytanii! #1

W efekcie pacjent ma mniejszy apetyt, a długofalowo, jak sugerują badania, traci nawet 15 proc. masy ciała. Co bardzo istotne, Wegovy zmniejsza również o ponad połowę ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Udowodnił to zespół kierowany przez doktora Timothy’ego Garveya w dwóch badaniach, w których naukowcy sprawdzili skuteczność leku.

Na razie nie ma żadnych informacji na temat ewentualnego wprowadzenia leku w Unii Europejskiej, w tym również w Polsce.

Leczenie otyłości

Niestety leczenie otyłości wymaga czasu i samodyscypliny. Podstawą terapii jest zmniejszenie masy ciała, najlepiej pod kontrolą dietetyka i lekarza.

Na odchudzanie niezmiennie najlepsza jest dieta. Stosowana dieta powinna być pełnowartościowa, a produkty znajdujące się w jadłospisie zgodne z preferencjami pacjenta. Zaleca się dietę ubogoenergetyczną o wysokiej zawartości błonnika i z ograniczeniem produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Zdjęcie „Szczepionka przeciw otyłości” wkrótce w Wielkiej Brytanii! #2

Dodatkowo osoby otyłe powinny zwiększyć swoją aktywność fizyczną poprzez częste marsze, chodzenie na basen i wykonywanie ćwiczeń statycznych. Ze względu na znaczne obciążenie układu szkieletowo-mięśniowego, niezalecane jest np. bieganie. Leczenie operacyjne polegające na przeprowadzeniu zabiegu bariatrycznego stosuje się tylko w ciężkich postaciach otyłości.