Okres grzewczy zbliża się wielkimi krokami. W wielu miastach już w najbliższych dniach kaloryfery zaczną grzać. Koszty ogrzewania natomiast energii i ogrzewania natomiast tylko rosną, a będzie jeszcze drożej. Warto więc wiedzieć, jaka powinna być odpowiednia temperatura w domu. Dla niektórych okaże się to pomocne i zaoszczędzą, dla innych jednak może się okazać zdrowsze podkręcenie kaloryferów.
To, jaka temperatura dla kogo jest komfortowa zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji. Niektórym w ogóle nie przeszkadza lekki chłód w mieszkaniu i czują się właśnie wtedy najlepiej. Inni natomiast, ci bardziej ciepłolubni, zawsze marzną i gdy tylko nadarzy się okazja podkręcają kaloryfery lub wskakują pod koc. Jaka jest jednak najlepsza temperatura pod względem naszego zdrowia?
Jaka temperatura w mieszkaniu jest optymalna dla naszego zdrowia?
Pewnie nieraz spotkaliście się ze sformułowaniem “temperatura pokojowa”. Pojawia się ono najczęściej w przepisach kulinarnych lub w zaleceniach do przechowywania leków. Okazuje się, że temperatura pokojowa powinna wynosić między 18 a 22 stopni Celsjusza. Wiele zależy jednak od pomieszczenia - w każdym powinna być ona nieco inna.
Temperatura w salonie
W salonie ważne jest, aby wszyscy czuli się komfortowo. Zazwyczaj tam właśnie wypoczywamy. Ważne więc, aby temperatura w salonie wynosiła nie mniej, niż 20 stopni Celsjusza.
Temperatura w kuchni
W kuchni powinno być nieco chłodniej. To pomieszczenie jest dodatkowo ogrzewane przez gotowanie lub pieczenie. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco na ogrzewaniu. W kuchni temperatura powinna wynosić około 18-19 stopni Celsjusza.
Temperatura w sypialni
Temperatura w sypialni ma duży wpływ na nasz sen i ogólne samopoczucie. Zbyt wysoka temperatura podczas snu sprawia, że ten staje się płytki, a nasz organizm nie regeneruje się tak, jak w niższych temperatura. Zdaniem lekarzy idealna temperatura w sypialni to 17-18 stopni Celsjusza.
Temperatura w pokoju noworodka
Najcieplej powinno być w pokoju noworodka i dziecka - 21 w dzień i 20 w nocy. Pomieszczenie do kąpania malucha powinno być dodatkowo ogrzane - do 24 stopni Celsjusza.
Temperatura w pokoju seniora
Tutaj najważniejszy jest indywidualny komfort osoby starszej. Ze względu na słabsze krążenie seniorzy mogą odczuwać dużo większy chłód niż osoby młodsze. Temperaturę należy więc w takim pomieszczeniu ustawić zgodnie z preferencjami danej osoby.