Kilka dni temu weszły w życie rewolucyjne zmiany z inicjatywy papieża Franciszka. Zmiany dotyczą przepisów prawa kanonicznego. Zgodnie ze zmianami osoby świeckie przystępujące do spowiedzi nie będą mogły opowiadać w mediach o szczegółach rozmowy z księdzem. Za złamanie zasady grozić będą kary.
Konstytucja apostolska papieża Franciszka
1 czerwca doszło do wydania konstytucji apostolskiej "Pascite gregem Dei" (łac. Paście stado Boże) z inicjatywy papieża Franciszka.
Konstytucja zakładała zmiany przepisów prawa kanonicznego, między innymi zmiany dotyczące tajemnicy sakramentu spowiedzi.
Założenia przedstawione w dokumencie weszły w życie 8 grudnia. Obowiązują one katolików na całym świecie. Na podstawie konstytucji apostolskiej została znowelizowana księga VI Kodeksu prawa kanonicznego o sankcjach karnych w Kościele.
Kara za złamanie tajemnicy spowiedzi
Do tej pory tajemnica spowiedzi obowiązywała tylko spowiedników. Za jej złamanie księdzu grozi kara kościelna w postaci ekskomuniki (wykluczenie z życia Kościoła). W tej kwestii nie się nie zmienia.
Jedna ze zmian zapisana w księdze VI jest szczególnie zaskakująca za sprawą związanych z nią konsekwencji. Chodzi o obowiązek dotrzymywania tajemnicy spowiedzi przez osoby świeckie, które przystępują do sakramentu.
Według nowych przepisów osobom, które po przystąpieniu do spowiedzi, opowiadać będą w mediach o szczegółach rozmowy z księdzem, grozi kara suspensy.
Co to jest suspensa?
Suspensa jest karą tymczasową, która dotyczy osób świeckich. Kara taka jest przewidziana m.in. za przestępstwo nieposłuszeństwa władzy kościelnej albo fałszywe oskarżenia kogoś o popełnienie przestępstwa.
W dosłownym znaczeniu „suspensa” znaczy zawieszenie. Chodzi tu np. o zawieszenie w pełnieniu urzędu lub w korzystaniu z uprawnień,bądź pełnieniu zadań z nim związanych.
Osoba suspendowana jest ciągle członkiem Kościoła, lecz zawieszona w pełnieniu swoich funkcji. Dotyczy to osób, które pełnią tzw. urząd kościelny (członek rady duszpasterskiej, świecki pracownik kurii, wykładowca na uczelni kościelnej).
Kary kościelne za korupcje
W znowelizowanej wersji Kodeksu Prawa Kanonicznego w Księdze VI znalazł się także wpis dotyczący kar za przestępstwa związane z korupcją. Za czyny takie będą groziły kary kościelne. Najczęściej będzie to wynagrodzenie grzechu, zwrot nieprawnie przywłaszczonych środków. Formą zadośćuczynienia będzie ekspiacja.