Czy rodzice powinni płacić dzieciom za pomoc w domu?

Patrycja
Newsy
14.12.2021 11:12
Czy rodzice powinni płacić dzieciom za pomoc w domu?

Wiele dzieci dostaje kieszonkowe, czyli pieniądze na drobne wydatki. Rodzice często zastanawiają się, jak powinni je przyznawać. Czy lepiej dawać dzieciom pieniądze regularnie, a może za wykonanie ich poleceń? Ekspert odpowiada na te pytania i mówi, czy dzieci powinny otrzymywać pieniądze za wykonywanie swoich obowiązków, np. naukę czy pomoc w wypełnianiu domowych prac.

Zdjęcie Czy rodzice powinni płacić dzieciom za pomoc w domu? #1

Kieszonkowe dla dziecka- tak czy nie?

Doktor psychologii Aleksandra Piotrowska W rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiada na pytania rodziców odnośnie kieszonkowego i zasad jego przyznawania.

Według niej warto dawać dziecku kieszonkowe. To nauczy je szacunku do pieniędzy i ich odpowiedzialnego wydawania. Kieszonkowe pozwala wprowadzić dziecko w świat finansów, dzięki niemu zdobywają umiejętność zarządzania swoimi pieniędzmi. Kieszonkowe pozwala mu na zaspokojenie swoich potrzeb, kupowanie ważnych dla niego rzeczy i nie będzie czuło się gorsze od innych.

Jednak gdy dziecko dostaje kieszonkowe za wykonywanie swoich obowiązków, takich jak nauka, czy pomoc w domu, to zaczyna iść w złą stronę!

Czy rodzice powinni płacić dzieciom za pomoc w domu?

Rodzice często zaczynają stosować różne triki np. zapłatę finansową, za obowiązki, których nie chcą wykonywać ich dzieci. Płacą im za naukę, dobre oceny, czy pomoc w wypełnianiu domowych obowiązków. Według psychologa, absolutnie nie powinni tego robić.

Rodzice absolutnie nie powinni tego robić!

Psycholog Aleksandra Piotrowska uważa, że płacenie dzieciom za pomoc w domu jest niewłaściwe i rodzice nie powinni tego robić.

Uważa, że: „to w ogóle nie wchodzi w rachubę. To są jakieś wymysły szatana, równie makabryczne, co wychowanie bezstresowe. W domu jest do wykonania określona liczba prac — niektóre rzadziej, inne muszą być wykonywane regularnie, niemal codziennie. Członkowie rodziny na miarę swoich sił i możliwości powinni się tymi obowiązkami podzielić”.

Oprócz tego dodaje, że: „Absolutnie nie rekomenduję i stanowczo odradzam również płacenie za dobre wyniki w nauce.”

To może prowadzić do negatywnych skutków

Takie zachowanie rodziców może wykształcić w dziecku nieprawidłowe nawyki i prowadzić do negatywnych skutków. Dziecko nie będzie chciało pomagać, ani robić niczego bezinteresownie. Za każde swoje działanie, czy pomoc będzie domagało się zapłaty. Jeśli rodzice w przyszłości jej odmówią, po prostu nie spełni ich prośby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy prosimy dziecko o pomoc w czymś co zupełnie nie należy do jego obowiązków. Wtedy możemy zaproponować mu wynagrodzenie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną