Seria tornad w USA. Ponad 50 osób zabitych. A to nie koniec…

Martyna P.
Newsy
11.12.2021 16:27
Seria tornad w USA. Ponad 50 osób zabitych. A to nie koniec…

Przez pięć stanów USA przeszła seria tornad. Obecnie bilans ofiar śmiertelnych to 50 osób. Niestety dane te mogą uleć zmianie. Pomocy poszkodowanym udziela Gwardia Narodowa. W Kentucky zdecydowano na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Informacje podała gazeta „Washington Post". 

 

Seria niszczycielskich tornad

W piątek wieczorem rozpoczęła się seria tornad. Niszczycielski wiatr z burzami szalał aż do porannych godzin w sobotę. Tornada przeszły przez 5 stanów: Kentucky, Arkansas, Alabama, Illinois, Missouri i Tennessee. W mediach pojawiają się informację, że w tych rejonach mogło wystąpić aż 30 tornad.

W sobotę rano gubernator stanu Kentucky poinformował za pośrednictwem lokalnej telewizji, że straty spowodowane gwałtownymi zjawiskami pogodowymi doprowadziły do ogromnych strat. Andy Beshear obawia się, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Do największych zniszczeń doszło w zachodniej części stanu Kentucky, a dokładnie w miejscowości Mayfield. Chwile grozy przeżyły tam osoby pracujące w fabryce świec. Pracownicy zostali uwięzieni w budynku, nie mogli się wydostać z powodu zapadnięcia się dachu. Dodatkowo na obszarze tym 56 tysięcy mieszkańców jest odciętych od prądu.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło także w miasteczku Monette w stanie Arkansas. Tornado, które przeszło tam w piątkowy wieczór spowodowało uszkodzenia w domu opieki. Dwadzieścia osób było uwięzionych wewnątrz budynku. Co najmniej jedna osoba zginęła.

Do zniszczeń doszło również w domu opieki w miejscowości Trumann w pobliskiej miejscowości.

Media podają również informacje o trąbie powietrznej, która przeszła nad hrabstwem Missisipi.

Rzecznik stanowej Agencji Zarządzania Kryzysowego Dean Flener poinformował, że w stanie Tennessee śmierć poniosły trzy osoby.

W miejscowości Edwardsville (w stanie Illinois) służby ratunkowe interweniowały w magazynie firmy Amazon. Okazuje się, że zanotowano tam ofiary śmiertelne.

 

Zdjęcie Seria nisczycielskich tornad w USA. Bilans ofiar może wzrosnąć! #1

Synoptycy ostrzegają

Obywatele są pełni niepokoju, gdyż nie wiadomo czy nie nadejdą kolejne tornada.

Amerykańska Krajowa Służba Meteorologiczna wydała ostrzeżenia przed tornadami. Okazuje się, zjawiska meteorologiczne były wyjątkowo gwałtowne i długotrwałe. (nietypowe jak na tę porę roku). Tornado, które przeszło od miejscowości Monette aż do Mayfield pokonało trasę o długości 386 kilometrów. Zjawiskom tym towarzyszyły intensywne opady gradu.

Synoptycy ostrzegają, że mogą wystąpić jeszcze pojedyncze tornada, silne porywy wiatru oraz opady gradu i intensywnego deszczu. Silnych burz można spodziewać się w obszarze między doliną Ohio i Tennessee, a Zatoką meksykańską.

Zdjęcie Seria nisczycielskich tornad w USA. Bilans ofiar może wzrosnąć! #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną