To może uratować ci życie! Samobadanie piersi- instrukcja!

To może uratować ci życie! Samobadanie piersi- instrukcja!

Wszystkie wiemy jak istotne jest badanie piersi. Instrukcje do badania możemy znaleźć w przychodniach, gabinetach lekarskich, a nawet internecie. Ale czy są wszystkie są tak samo skuteczne?

Badanie nie tylko na stojąco

Jedna z amerykańskich internautek podzieliła się w sieci sposobem badania piersi dzięki któremu odkryła u siebie guzka, którego nie zauważył nawet jej lekarz. Wyjaśniła, że wyczuła guzka tylko w pozycji leżącej. W pozycji stojącej był kompletnie nie do wykrycia.

Zdjęcie To może uratować ci życie! Samobadanie piersi- instrukcja! #1

Możemy zauważyć, że większość instrukcji do samobadania piersi radzi, by robić to pod prysznicem, w pozycji stojącej. Gdyby internautka nie wpadła na to, by zbadać piersi na leżąco prawdopodobnie guz urósłby do rozmiaru, który uniemożliwiałby leczenie. Tym bardziej, że lekarz który ją badał również nie wyczuł guzka.

Instrukcja

Połóż się na plecach, najpierw z prawą, później lewą ręką pod głową. Wolną ręką, delikatnie naciskając trzema palcami pierś, zataczaj drobne kółeczka, z góry na dół, zaczynając od brodawek. Następnie wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych. Badanie powtórz dla drugiej piersi.

Zdjęcie To może uratować ci życie! Samobadanie piersi- instrukcja! #2

Taki sposób poleca wielu ekspertów od kobiecego zdrowia.

Badanie nie tylko na leżąco

Może zdarzyć się również tak, że guz jest tak umiejscowiony, że wyczuwalny jest tylko w pozycji stojącej. Zatem warto badać się zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej.

Instrukcja

Stań przed lustrem, unieś ręce do góry i zaobserwuj, czy nie widzisz jakiś zmian w kolorze lub kształcie piersi. Następnie połóż ręce na biodra i ponownie przyjrzyj się ewentualnym zmianom. Kolejno ściśnij brodawkę i zobacz, czy nie wydziela się płyn. W końcu przejdź do badania- lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Postępuj tak samo jak przy badaniu w pozycji leżącej, czyli delikatnie naciskając trzema palcami pierś, zataczaj drobne kółeczka, z góry na dół, zaczynając od brodawek. To samo powtórz z druga piersią.

Zdjęcie To może uratować ci życie! Samobadanie piersi- instrukcja! #3

Najważniejsze, by badanie wykonywać bardzo dokładnie i w odpowiednim czasie- najlepiej tydzień po skończonej miesiączce!

Magdalena

true

Polecane