Puchnięcie przed miesiączką. Jak temu zaradzić?

Katarzyna

Zdrowie

02.12.2021 18:13

Puchnięcie przed miesiączką. Jak temu zaradzić?

Czasami przez okresem zdarza się, że czujesz się napuchnięta i obrzmiała. Jak temu zaradzić? Podpowiadamy!

Zdjęcie Puchnięcie przed miesiączką. Jak temu zaradzić? #1

Miesiączka

Miesiączka to czas, który nie jest łatwy dla niektórych kobiet. Hormony w ciele buzują, nastrój potrafi się szybko zmienić, a figura pozostawia wiele do życzenia. Przed miesiączką zdarza się, że masz wrażenie, że spuchłaś i wyglądasz, jak balon? Dzieje się tak, ponieważ jednym z symptomów nadchodzącej miesiączki jest zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęki.

PMS

Przed okresem ciało kobiet się zmienia, co powoduje również widoczne zmiany na zewnątrz. Często dochodzi do opuchlizny, pojawienia się zmian skórnych na twarzy czy obrzęku piersi. Są to objawy tzw. PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Innymi jego objawami są wahana nastroju, wzmożony apetyt, bóle głowy czy pleców oraz zmęczenie. Co zrobić, aby organizm nie zatrzymywał wody i nie dochodziło do puchnięcia? Podpowiadamy!

1.Unikaj soli

Jeśli nie chcesz spuchnąć przed miesiączką, to unikaj słonych potraw. Sól powoduje, że zatrzymywana jest woda w organizmie, co doprowadza do puchnięcia. W miarę możliwości zrezygnuj ze słonych oraz mocno przetworzonych dań.

2. Nawadniaj organizm

W tym trudnym czasie dla kobiety należy odpowiednio nawadniać organizm. Dzięki temu organizm nie będzie zmuszony do zatrzymywania wody w organizmie, ponieważ będzie odpowiednio i stale nawadniany. Nawodniony organizm to lepiej działające nerki, które sprawniej pozbywają się wody zalegającej w organizmie.

Zdjęcie Puchnięcie przed miesiączką. Jak temu zaradzić? #2

3. Postaw na potas

Potas to pierwiastek, który pomaga w walce z obrzękami. Co więcej, zmniejsza poziom sodu, a zwiększa produkcję moczu. Jedzenie przed okresem potraw składających się z batatów, bananów, awokado, pomidorów czy szpinaku sprawi, że opuchlizna się nie pojawi.

4. Zrezygnuj z alkoholu i kawy

Produktem, który podobnie jak sól zatrzymuje wodę w organizmie, jest alkohol. Przed miesiączką i w jej trakcie lepiej zrezygnować z napojów alkoholowych i kawy, które mogą nasilać objawy PMS.

Zdjęcie Puchnięcie przed miesiączką. Jak temu zaradzić? #3

5. Nie jedz fast foodów

Podczas okresu i przed nie powinnaś jeść potraw, które dodatkowo obciążają układ pokarmy, którego wynikiem są wzdęcia. Z menu powinnaś wykluczyć śmieciowe jedzenie. Unikaj śmieciowego jedzenia i pokarmów wzdymających, oraz produktów, które doprowadzą do wzdęć, tj. kapusta czy fasola. Do wzdętego brzucha mogą doprowadzać również słodkie i gazowane napoje.