Szisza- czy jest tak samo groźna jak papierosy?

Patrycja
Zdrowie
08.11.2021 13:22
Szisza- czy jest tak samo groźna jak papierosy?

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że palenie tytoniu jest groźne dla zdrowia. Jednak nie wszyscy wiedzą, że również szisza, czyli fajka wodna może być równie niebezpieczna dla organizmu!

Zdjęcie Szisza- czy jest tak samo groźna jak papierosy? #1

Czym jest szisza?

Szisza, to rodzaj fajki wodnej do palenia. Pochodzi z Indii, ale zyskała wielką popularność zwłaszcza w krajach arabskich. W fajce wodnej tytoń nasączony melasą, syropami owocowymi, czy olejkami eterycznymi, spala się obok kawałka węgla drzewnego. Powstający dym przechodzi przez zbiornik z wodą, gdzie ulega schłodzeniu i pewnemu oczyszczeniu. Wiele osób uważa, że to dobry sposób na relaks i raczej nieszkodliwy sposób spędzania czasu.

Czy szisza jest tak samo groźna jak papierosy?

Wiele osób myśli, że ze względu na wodny filtr, palenie tytoniu w fajce wodnej jest mniej szkodliwe niż palenie papierosów. Nic bardziej mylnego!

Jedno palenie sziszy trwa zazwyczaj ponad 40 minut i składa się z 50–200 zaciągnięć. Paląc fajkę wodną wciąga się do płuc parę z domieszką dymu tytoniowego. To właśnie para wodna z sziszy powoduje, że dym jest mniej drażniący i daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Jednak palenie tytoniu za pomocą sziszy przez 45 minut, dostarcza o wiele więcej substancji smolistych i tlenku węgla, niż paczka papierosów. Z badań wynika, że podczas palenia sziszy wydzielane są 100-200 razy większe ilości substancji smolistych, niż podczas palenia papierosów.

Zdjęcie Szisza- czy jest tak samo groźna jak papierosy? #2

Bardziej szkodliwa dla zdrowia niż papierosy

Oznacza to, że palacze sziszy są narażeni w dłuższym okresie na większą ilość dymu, niż palacze papierosów! Z tego powodu specjaliści ostrzegają, że palenie sziszy może być bardziej szkodliwe dla zdrowia.

Dym wdychany z sziszy zawiera substancje powodujące raka płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego i inne choroby. Badania wskazują, że podczas palenia wdychamy szkodliwy związek benzen, który może powodować nawet białaczkę.

Oprócz tego palenie fajki wodnej uzależnia i może prowadzić do palenia także innych produktów tytoniowych. Najnowsze badania wskazują, że tytoń z sziszy może uzależniać szybciej z powodu znajdujących się w nim substancji aromatycznych. One sprawiają, że nikotyna oddziałuje na organizm szybciej i mocniej.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega!

Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że palenie fajki wodnej jest powiązane z „wieloma szkodliwymi skutkami zdrowotnymi takimi jak przy paleniu papierosów oraz że przyczynia się do innych rzadkich niepożądanych skutków zdrowotnych”.