Atak prawdziwej zimy pod koniec listopada

Patrycja

Newsy

26.11.2021 15:42

Atak prawdziwej zimy pod koniec listopada

Tej jesieni pogoda nas rozpieszczała. Polacy mieli okazję skorzystać z wielu słonecznych dni i dodatnich temperatur. Jednak synoptycy ostrzegają, że już na przełomie listopada i grudnia zima uderzy z pełną mocą! W nadchodzący weekend ma nastąpić załamanie pogody.

Zdjęcie Atak prawdziwej zimy pod koniec listopada #1

Synoptycy ostrzegają przed atakiem zimy

Już pod koniec listopada temperatura mocno spadnie, pojawią się pierwsze opady śniegu, a nawet zawieje i zamiecie. Sytuacja się pogorszy zwłaszcza w kilku regionach Polski!

Załamanie pogody w najbliższy weekend

Przechodzący przez Polskę niż i front atmosferyczny, przyniosą w najbliższy weekend załamanie pogody. Synoptycy uważają, że w ostatnim tygodniu listopada będą przeważać pochmurne dni z opadami mieszanymi od deszczu po śnieg, a w górach samego śniegu. Oprócz tego frontom będzie towarzyszyć silniejszy wiatr, który podczas silniejszych opadów śniegu, może powodować trudne warunki: zawieje i zamiecie śnieżne.

Pierwszy śnieg w wielu regionach Polski

Już w piątek (26 listopada) w wielu rejonach Polski spadł pierwszy śnieg. Według prognoz w najbliższych dniach nastąpią silne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Według europejskiego modelu ECMWF, strefa opadów śniegu w nocy 26/27 listopada ma się rozciągać praktycznie na terenie całej Polski.

Wszystko wskazuje na to, że jeśli pogoda się utrzyma, to przyszłym tygodniu czeka nas prawdziwa zimowa aura! Meteorolodzy prognozują, że pod koniec listopada na pewno nastąpi atak zimy.

Zdjęcie Atak prawdziwej zimy pod koniec listopada #2

Będzie coraz zimniej

Prognozy pogody zapowiadają spadek temperatur. Temperatura w ciągu dnia wahać się będzie od 1-3 stopni na wschodzie i do 4-5 na zachodzie. Na południu i w górach utrzyma się niewielki mróz do – 1 do 3 stopni. Z kolei w nocy i nad ranem temperatura może spaść do -5 stopni, a pod koniec tygodnia nastąpią mocniejsze przymrozki, nawet do -10 stopni!

Uwaga! Atak zimy przyniesie duże ilości mokrego śniegu, który może łamać gałęzie i powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Uwaga na trudne warunki na drogach

W związku ze zbliżającym się atakiem zimy, synoptycy ostrzegają przed trudnymi warunkami na drogach. Będzie ślisko i niebezpiecznie! To ostatnia pora dla kierowców, aby wymienić opony z letnich na zimowe i nie dać się zaskoczyć zmianie pogody.