Portugalia ze zmianami ograniczeń wjazdowych!

Justyna
Newsy
04.07.2022 22:01
Portugalia ze zmianami ograniczeń wjazdowych!

Rząd Portugalii wprowadził 1 lipca zmiany dotyczące wjazdu do kraju w związku z obostrzeniami pandemicznymi. Przepisy na wyspach jednak są nieco inne niż w części kontynentalnej.

Zmiany w obostrzeniach

Nowe zasady obejmują zarówno pasażerów, dla których Portugalia jest celem podróży, jak i tych tylko przesiadających się na dalsze loty. Nie ma już też kontroli dokumentów covidowych na granicznych przejściach lądowych i morskich.

Oznacza to, że od dziś – wszystkie osoby, bez znaczenia na wiek oraz fakt, czy są zaszczepione czy niezaszczepione, z ważnym lub nieważnym certyfikatem, z testem lub bez testu, mogą bez ograniczeń i problemów przyjechać, wlecieć lub przypłynąć do Portugalii i przekroczyć portugalskie granice.

Zdjęcie Portugalia ze zmianami ograniczeń wjazdowych! #1

Został jednak obowiązek noszenia maseczek w czasie pobytu w Portugalii kontynentalnej w środkach transportu zbiorowego, jak samoloty (dotyczy to również dzieci od 10 lat), komunikacja miejska, pociągi, autobusy dalekobieżne, a nawet taksówki. Maseczki należy też nosić w placówkach służby zdrowia.

Zasady na wyspach

Archipelag Madery i Archipelag Azorów, z racji swojej autonomii, mają własne zasady zapobiegania covidowi.

W wypadku tego pierwszego są one identyczne jak zasady w kontynentalnej części Portugalii. Nie ma ograniczeń dotyczących przylotu podróżnych na Maderę, Porto Santo ani poruszania się między wyspami. Przed wylotem na Maderę ani po wylądowaniu nie ma kontroli dokumentów covidowych.

Jest jednak drobna różnica - obowiązek noszenia maseczek obejmuje obok transportu publicznego też lotniska, dworce i terminale morskie, a oprócz placówek służby zdrowia - apteki. Obowiązek ten dotyczy wszystkich osób powyżej 6 roku życia.

Zdjęcie Portugalia ze zmianami ograniczeń wjazdowych! #2

Większe ograniczenia na Azorach

Z kolei przed wylotem na Azory lotem międzynarodowym (nie z Portugalii kontynentalnej lub Madery) należy okazać pracownikom lotniska ważny unijny certyfikat covidowy lub negatywny wynik testu RT-PCR (ważny 72 godziny) lub szybkiego testu antygenowego (ważnego 24 godziny). Dzieci do 12 roku życia mogą podróżować na Azory bez tych dokumentów.

Ta kontrola nie dotyczy pasażerów przylatujących na Azory lotem krajowym, czyli z Portugalii kontynentalnej lub z Madery.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną