Komisja Europejska proponuje skrócenie ważności certyfikatów covidowych.

Martyna P.
Newsy
25.11.2021 17:37
Komisja Europejska proponuje skrócenie ważności certyfikatów covidowych.

Komisja Europejska chce skrócić okres ważności paszportu covidowego. O szczegółach pomysłu mówił w czwartek na konferencji prasowej Didier Reynders, który jest komisarzem EU do spraw sprawiedliwości.

 

Niestabilna sytuacja epidemiologiczna w Unii Europejskiej

Spotkanie odbyło się w Brukseli, podczas którego przedstawiono propozycje zmian. Didier Reynders mówił na konferencji, że kraje członkowskie UE na własną rękę podejmują kroki dotyczące zdrowia publicznego w dobie pandemii koronawirusa. Zaznaczył, że sytuacja epidemiczna w Unii Europejskiej jest niestabilna szczególnie jeśli chodzi o podawanie przypominających dawek szczepionki.

 

Zdjęcie Komisja Europejska proponuje skrócenie ważności CERTYFIKATÓW COVIDOWYCH. #1

Paszporty Covidowe

Certyfikat Covidowy jest ważny we wszystkich krajach członkowskich UE. Może mieć formę elektroniczną (w aplikacji mObywatel lub aplikacji mojeIKP) lub papierową (można ubiegać się o wydruk certyfikatu w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punkcie szczepień).

Unijny Certyfikat Covid to dokument, który potwierdza zwiększoną odporność posiadacza na COVID-19.

Paszporty covidowe działają w całej Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku. Wydawane są w języku urzędowym danego kraju oraz tłumaczone na język angielski.

Europejski Cyfrowy Certyfikat Covidowy nie są tylko dla osób, które się zaszczepiły - otrzymują je także ozdrowieńcy oraz osoby, które nie chcą lub nie mogą się szczepić, ale mają negatywny test na Covid 19.

Ważność paszportu covidowego zależy od tego, na jakiej podstawie został on wydany:

  • W przypadku osób zaszczepionych ważność tego dokumentu rozpoczyna się od 14 dnia po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki i trwa do 365 dnia od podania ostatniej dawki,

 

  • Po przejściu COVID-19 (potwierdzonego dodatnim badaniem PCR) paszport ważny jest od 11 dnia od momentu uzyskania potwierdzenia zakażenia do 180 dnia po tym wydarzeniu.

 

  • Paszport wystawiony na podstawie ujemnego testu na koronawirusa SARS-CoV-2 ważny jest tylko przez 48 godzin.

 

 

Zdjęcie Komisja Europejska proponuje skrócenie ważności CERTYFIKATÓW COVIDOWYCH. #2

Skrócenie ważności paszportów covidowych

Propozycje zmian mają dotyczyć paszportów covidowych. Planowane jest skrócenie terminu ważności takich dokumentów do 9 miesięcy.

Planowane zmiany D. Reynders poparł wytycznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Według tego organu dawka przypominająca szczepionki powinna być podawana co najmniej 6 miesięcy po pełnym trybie sczepień przeciw Covid-19:

„Komisja Europejska przewiduje dodatkowy okres trzech miesięcy, aby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły zostać dostosowane i obywatele będą mieć dostęp do dawek uzupełniających” – dodał komisarz Didier Reynders.

Zasady miałyby być wdrożone od 10 stycznia 2022 roku.

Przedłużyć ważność dokumentu można będzie przyjmując "dawkę przypominającą" szczepionki.

Podczas konferencji mężczyzna zapewnił, że na chwilę obecną paszporty covidowe osób, które przyjęły dawkę dodatkową, nie będą objęte skróconym terminem ważności. Oznajmił jednak, że nie jest to ostateczna decyzja, może ona uleć zmianie.

Okazuje się, że obecnie Komisja Europejska nie posiada badań wskazujących na określenie okresu akceptacji certyfikatów uwzględniających dawki przypominające.

Można jednak przypuszczać, że ochrona osiągana przez szczepienie przypominające może trwać dłużej niż ochrona po szczepieniu podstawowym. Komisja Europejska ma się bacznie przyglądać badaniom naukowym.

 

 

Zdjęcie Komisja Europejska proponuje skrócenie ważności CERTYFIKATÓW COVIDOWYCH. #3

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną