Tarcza antyinflacyjna. Rząd wypłaci od 400 do 1150 zł

Agnieszka

Lifestyle

25.11.2021 12:34

Tarcza antyinflacyjna. Rząd wypłaci od 400 do 1150 zł

 Wysoka inflacja skłoniła rząd do wprowadzenia tzw. tarczy antyinflacyjnej. Na czym będzie ona polegać? Mateusz Morawiecki przedstawił jej kluczowe założenia.

Zdjęcie Tarcza antyinflacyjna. Rząd wypłaci od 400 do 1150 zł #1

Tarcza antyinflacyjna przedstawiona przez Mateusza Morawieckiego ma dwa główne założenia. Jednym z nich jest obniżenie VAT-u na prąd i gaz. Drugim natomiast tak zwany dodatek osłonowy, czyli pieniądze mające zrekompensować wysokie ceny żywności.

Obniżenie VAT-u na gaz i prąd

Od stycznia do marca, czyli jedynie przez trzy miesiące, stawka VAT gazu zmniejszy się z 23% do 8%. Natomiast VAT prądu spadnie do 5%

Rząd podjął taką decyzję pomimo tego, że wcześniej przekonywał, że zmniejszenie stawki VAT-u nie jest możliwe. 

- Od stycznia, na 3 najtrudniejsze miesiące zimowe, wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. – ogłosił Morawiecki.

- Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli – ogłosił premier.

 

Dodatek osłonowy - kto go otrzyma?

 - Wprowadzamy też dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Wypłacany będzie w dwóch ratach w 2022 r. - poinformował Morawiecki.

 

Dodatek osłonowy będzie wynosił od 400 do nawet 1150 złotych. 

- Gospodarstwa jednoosobowe z dochodem nieprzekraczającym 2100 zł miesięcznie otrzymają 400 zł.

- Gospodarstwa dwu i trzyosobowe otrzymają 600 zł. Cztero i pięcioosobowe rodziny dostaną dodatek w wysokości 850 zł. Natomiast gospodarstwa od sześciu osób wzwyż otrzymają 1150 zł. W każdym z tych przypadków kryterium stanowi dochód - nie może on przekraczać 1500 zł na osobę na miesiąc. 

 

Pieniądze zostaną wypłacone w 2022 roku w dwóch ratach. 

 

Premier powiedział, że początkowo planem było obniżenie podatku VAT na produkty żywnościowe. Okazało się jednak, że Unia Europejska ma inną politykę. 

- Postanowiliśmy więc zrekompensować Polakom wzrost cen żywności i zamiast obniżki VAT, zdecydowaliśmy się na instrument o charakterze kompensacyjnym, czyli dodatek osłonowy - wyjaśnił.