Tarcza antyinflacyjna. Znamy termin jej wprowadzenia!

Katarzyna

Newsy

18.11.2021 8:47

Tarcza antyinflacyjna. Znamy termin jej wprowadzenia!

Inflacja szaleje w najlepsze, dlatego polski rząd planuje wprowadzić tzw. tarczę inflacyjną.

Zdjęcie Tarcza antyinflacyjna. Znamy termin jej wprowadzenia! #1

Rosnąc inflacja 

Ceny na stacjach paliw i w sklepach rosną w najlepsze. Od pewnego czasu inflacja rośnie zatrważająco i widać to na każdym kroku. Wiele Polaków jest niezadowolona z obecnego obrotu sprawy, ponieważ już pandemia sprawiła, że żyje się trudniej, a tu jeszcze ceny idą w górę. Obok paliw i cen żywności w górę idą również opłaty za prąd czy gaz, a więc są to podstawowe wydatki, z których ciężko jest zrezygnować.

Odpowiedz rządu 

Na niezadowolenie Polaków postanowił odpowiedzieć rząd, który chce wprowadzić tzw. Tarczę antyinflacyjną. Projekt został już nawet przedłożony w rządzie, gdzie jest na ostatniej prostej, do wprowadzenia go w życie. Tarcza antyinflacyjna ma na celu zrekompensowanie wysokich cen podstawowych produktów i usług.

Tarcza antyinflacyjna

Jak mówił pan premier Mateusz Morawiecki tarcza antyinflacyjna to pakiet rozwiązań, które mają wspierać Polaków w tym trudnym czasie. Najwięcej zyska na niej mniej zamożna część naszego społeczeństwa. Tarcza antyinflacyjna ma zamortyzować obecnie szybko rosnące ceny gazy, prądu, paliwa czy żywności. Według premiera szczegółowe informacje mają zostać zaprezentowane społeczeństwu do końca tego tygodnia.

Zdjęcie Tarcza antyinflacyjna. Znamy termin jej wprowadzenia! #2

Pomoc dla mniej zamożnych

Z tarczy antyinflacyjnej najbardziej skorzystają osoby najmniej zamożne oraz poszczególne, wrażliwe grupy o niskich i średnich zarobkach. Jak zapowiedział premier, pierwsza pomoc ma być udzielana już od grudnia tego roku. Jedną z form pomocy ma być tzw. bon energetyczny na prąd. Jak zapowiedział minister Morawiecki, tarcza antyinflacyjna ma opiewać na 3 mld złotych, a skorzysta z niej około 2 mln gospodarstw domowych. Choć tarcza kierowana jest do mniej ubogiej części społeczeństwa, to według premiera będą mogli z niej skorzystać „wszyscy Polacy”.

Instrumenty rządu

Rzecznik rządu Piotr Müller w wywiadzie dla Radia Plus zdradził, że planem rządu na rosnącą inflację, jest na razie proponowana Tarcza antyinflacyjna. Według niego to szereg rozwiązań, które pomogą najuboższym poradzić sobie z rosnącą inflacją. Rząd ma w rękach tylko instrumenty, a to Rada Polityki Pieniężnej ma największy wpływ na inflację. Rząd chce jednak pomóc grupom, na których rosnąca inflacja generuje mocno odczuwalne skutki.