NBP wyemituje monetę i banknot w związku z wydarzeniami na granicy.

Martyna

Newsy

15.11.2021 16:47

NBP wyemituje monetę i banknot w związku z wydarzeniami na granicy.

Podczas gdy kryzys na granicy polsko-białoruskiej nabiera na sile - Adam Glapiński, który jest prezesem Narodowego Banku Polskiego, wydał decyzję o emisji nowego banknotu i monety.

 

NBP wypuści w przyśpieszonym i nadzwyczajnym trybie kolekcjonerską monetę i banknot – upamiętniający Obronę Polskiej Granicy Wschodniej. Informacje na ten temat zostały opublikowane w komunikacie NBP.

Na razie nie ma jeszcze szczegółów dotyczących wyglądu i nominałów banknotu i monety.

Zdjęcie Szczyt kryzysu na granicy! NBP wyemituje monetę i banknot w związku z wydarzeniami. #1
źródło: Twitter 

 

Monety i banknoty w Polsce

Wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce ma Narodowy Bank Polski.

Prawnym środkiem płatniczym w Polsce są wszystkie znaki pieniężne (także kolekcjonerskie) emitowane przez NBP.

Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

 

Decyzja prezesa NBP spotkała się z krytyką

Decyzja prezesa Adama Glapińskiego wywołała sporo spekulacji. Dyskusja odbywa się głównie w mediach społecznościowych, na Twitterze. Wiele osób zwróciło uwagę, że decyzja zapadła w dniu opublikowania przez GUS danych o rekordowo wysokiej inflacji.

Niektórzy twierdzą, że emisja monety i banknotu jest nieadekwatna do obecnej sytuacji.

 

Oto kilka komentarzy w sprawie:

 

"Moneta ku czci wyrzucania do lasu kilkuletnich dzieci. Będzie się pięknie prezentować" – na Twitterze skomentowała sprawę dziennikarka TOK FM Karolina Głowacka.

 

"Wydajcie monetę na okoliczność 7-procentowej inflacji" – pisze Bartosz Arłukowicz.

 

"Już nie wie chłopina co wymyślić, aby dostać następną kadencję" – napisała Lena Kolarska-Bobińska, była europosłanka i minister nauki i szkolnictwa wyższego (w latach 2013-2015).

„Czy leci z nami pilot, albo przynajmniej ktoś dorosły? Rekordowa inflacja, szalejąca drożyzna a prezes NBP zajmuje się monetami kolekcjonerskimi!” – skomentował decyzję Marcin Kierwiński.

 

"Moneta ku czci wyrzucania do lasu kilkuletnich dzieci. Będzie się pięknie prezentować" – decyzję o emisji monet skomentowała dziennikarka TOK FM Karolina Głowacka.

 

„Ciekawe co będzie na tym banknocie? Dzieci z Michałowa wyrzucone do zimnego lasu na noc? Czy roześmiana twarz rzeczniczki SG” – piszą oburzeni Internauci.

 

Moneta i banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego

Wiele krytyki płynęło także za sprawą emisji banknotów i monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Nominały były szeroko krytykowane.

Okazało się jednak, że 9 listopada pod siedzibą Narodowego Banku Polskiego zgromadziło się wiele osób, chcących nabyć okolicznościowe pieniądze.

Dostępny jest banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł i złota moneta kolekcjonerska o nominale 500 zł z wizerunkiem tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zdjęcie Szczyt kryzysu na granicy! NBP wyemituje monetę i banknot w związku z wydarzeniami. #2
źródło: Twitter 

„Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu” – NBP podał w komunikacie.

 

Kolekcjonujecie monety?

Co sądzicie o emisji nowego banknotu i monety?

Zdjęcie Szczyt kryzysu na granicy! NBP wyemituje monetę i banknot w związku z wydarzeniami. #3
źródło: Twitter