Nowy banknot już w polskim obiegu! Sprawdź, jak wygląda!

Katarzyna

Newsy

17.08.2020 9:02

Nowy banknot już w polskim obiegu! Sprawdź, jak wygląda!

Obecne banknoty funkcjonują w naszym państwie już od 2014 roku. Zdążyliśmy się przyzwyczaić już do króla Władysława II Jagiełły na nominale 100 zł czy do króla Kazimierza III Wielkiego na nominalne 50 zł. Co jakiś czas jednak państwo wprowadza do obiegu banknot lub monety z nową szatą graficzną. Zazwyczaj dochodzi do tego, gdy zachodzi ważna rocznica, którą warto upamiętnić. Tak też stało się na początku sierpnia, kiedy to państwo polskie wprowadziło do obiegu nowy 20 zł banknot ze zmienioną szatą graficzną.

Zdjęcie Nowy banknot już w polskim obiegu! Sprawdź, jak wygląda! #1

Nowy banknot

Nowy 20 złotowy banknot wszedł do polskiego obiegu w dniu 11 sierpnia. Powstał on w chłodzie upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, która miała miejsce w 1920 roku i jest też nazywana „Cudem nad Wisłą”.

Państwo Polskie wprowadziło na rynek 60 tysięcy sztuk tego banknotu. Kolekcjonerzy zapewne mają teraz na niego chrapkę, ponieważ wygląda on całkiem inaczej niż dotychczasowy banknot 20 złotowy.

Banknot ten ma odmienioną szatę graficzną i różni się od obecnego banknotu z portretem króla Bolesława I Chrobrego. Przede wszystkim widnieje na nim Józef Piłsudski, który poprowadził Polaków do bitwy z Bolszewikami. Banknot ten jest też wydrukowany w wersji pionowej, a nie poziomej tak jak inne banknoty.

Zdjęcie Nowy banknot już w polskim obiegu! Sprawdź, jak wygląda! #2
Przód banknotu

Z przodu banknotu widnieje Józef Piłsudski na tle warszawskich budowli, a raczej tylko ich zarysów. Nad ramieniem przywódcy widnieje awers Krzyża Walecznych z polskim orłem. Można tam również dostrzec napis „Na polu chwały” oraz datę wygranej bitwy, czyli „1920". U góry w prawym roku został umieszczony napis „niepodległość”.


Tył banknotu

Druga strona tego kolekcjonerskiego banknotu zawiera część obrazu "Cud nad Wisłą", który namalował Jerzy Kossak. Widniej tam również Ksiądz Ignacy Skorupko, który jest przewodnikiem dla żołnierzy ochotników, nad którymi widnieją barwy narodowe.

Można tam również zauważyć wieniec z liści wawrzynu, który jest medalem pamiątkowym za wojnę 1918-1921. Na stronie tej widnieje napis "Ojczyzna w niebezpieczeństwie", czyli fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej.

Zdjęcie Nowy banknot już w polskim obiegu! Sprawdź, jak wygląda! #3

Gratka dla kolekcjonerów

Mennica Polska wypuściła na rynek 60 tysięcy tych symbolicznych banknotów, upamiętniających tę ważną bitwę. Jak się okazuje, zainteresowanie tym nowym banknotem jest spore, ponieważ w niektórych miastach ustawiają się kolejki w celu jego nabycia.

Jest to nie lada gratka dla kolekcjonerów, ponieważ cena tego banknotu wynosi 80 zł, a na rynku wtórnym można natknąć się już na oferty jego sprzedaży, które opiewają na nawet czterokrotnie wyższe kwoty. Na pewno jest to piękny sposób uczczenia setnej rocznicy tak ważnego wydarzenia w historii Polski.