Jak PRAWIDŁOWO palić w kominku?

Patrycja
Dom
09.11.2021 17:32
Jak PRAWIDŁOWO palić w kominku?

Wydawałoby się, że palenie w kominku wymaga jedynie drewna i zapałek. To nie wszystko! Poznaj sprawdzone triki i dowiedz się, jak prawidłowo palić w kominku.

Zdjęcie Jak PRAWIDŁOWO palić w kominku? #1

Jak prawidłowo palić w kominku? Pamiętaj o tych zasadach!

Wybierz odpowiednie drewno

Większość kominków jest przystosowana do palenia w nich drewnem, możesz wybrać też takie w postaci brykietów czy peletów.

Drewno musi być porąbane na kawałki o grubości około 8 – 10 cm. Nie używaj do palenia innych rzeczy, lakierowanego drewna, czy śmieci!

Wybierz suche drewno. Nadmiar wilgoci utrudnia rozpalenie ognia i powoduje osadzanie się w kominku i przewodzie dymowym wielu zanieczyszczeń. Zawartość wilgoci nie powinna przekraczać 20%.

Używaj drewna z drzew liściastych. Drewno z drzew iglastych zawiera duże ilości żywic, ma małą gęstość, przez co spala się znacznie szybciej.

Przygotuj podpałkę

Przed rozpaleniem ognia przygotuj podpałkę. Mogą to być suche szczapki drewna o średnicy 2-4 cm, podpałka w kostkach lub saszetkach, albo czarno- białe gazety, czy tektura. Nie używaj kolorowych gazet, ponieważ kleje i farby w nich zawarte powodują zanieczyszczenie środowiska.

Zdjęcie Jak PRAWIDŁOWO palić w kominku? #2

Dwa sposoby rozpalania w kominku

Rozpalanie od góry

Rozpalanie ognia możesz zacząć od góry. Wystarczy, że ułożysz na dnie paleniska duże szczapy, a na nich, drobne kawałki drewna rozpałkowego, między które włożysz podpałkę.

Taki sposób palenia sprawia, że przez kilka godzin nie trzeba dokładać drewna. Wystarczy regulować dopływ powietrza. Na początku powinien być maksymalnie otwarty, następnie stopniowo można go zmniejszać.

Dokładanie do kominka polega na przesunięciu żaru na jedną stronę paleniska i dołożeniu świeżego drewna zawsze obok żaru.

Rozpalanie od dołu

Rozpałkę włóż pod górną warstwę szczap i podpal. Po kilkunastu minutach zamknij drzwiczki kominka. Gdy drewno rozpałkowe już płonie i komora spalania jest rozgrzana, możesz dołożyć drewno.

Jeśli chcesz wyregulować intensywność spalania drewna w kominku, reguluj dopływ powietrza, zamykaj lub otwieraj drzwiczki.

Zawsze przed otwarciem drzwiczek kominka, otwieraj szyber, aby maksymalnie zwiększył się ciąg kominowy. To zapobiegnie wydostaniu się dymu na zewnątrz.

Drewno uzupełniaj zawsze, zanim komora spalania ulegnie wychłodzeniu. Przed ponownym rozpaleniem z kominka usuń popiół.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną