Czego nie należy robić podczas przerw w dostawie prądu? Odpowiadamy!

Katarzyna

Dom

Nov. 11, 2021, 10:31 a.m.

Czego nie należy robić podczas przerw w dostawie prądu? Odpowiadamy!

Przerwy w dostawie prądu mogą przyjść niespodziewanie, dlatego trzeba wiedzieć, czego nie należy podczas nich robić.

Zdjęcie Czego nie należy robić podczas przerw w dostawie prądu? Odpowiadamy! #1

Awaria prądu

Dziś zazwyczaj dostawcy prądu informują wcześniej, że nastąpi przerwa w dostawie prądu. Możesz się wtedy na to przygotować. Czasami jednak przerwa jest niezapowiedziana, a ty w przypływie paniki robisz rzeczy, których nie powinnaś. Jeśli chcemy dotrwać do ponownej dostawy tego surowca. Czego nie należy robić podczas przerwy w dostawie prądu? Odpowiadamy!

Odłącz urządzenia elektryczne

Jeśli sąsiedzi wcześniej poinformowali cię o awarii prądu, to wykorzystaj tę wiedzę i wcześniej odłącz z gniazdek urządzenia elektryczne. Podczas awarii prądu może dojść do spięcia, co może zepsuć niektóre sprzęty. Aby dowiedzieć się, kiedy prąd wróci, zostaw włączoną np. lampę, która od razu cię o tym „poinformuje”.

Nie dla świeczek

Zazwyczaj podczas awarii prądu chcąc szybko uzyskać źródło światła i wtedy sięgasz po świeczki. Palenie świeczek podczas awarii prądu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ łatwo mogą się one przewrócić i wywołać pożar. Podczas awarii prądu lepiej wspomagaj się przenośnymi lampami na baterie, które dają więcej światła i są bezpieczniejsze.

Zdjęcie Czego nie należy robić podczas przerw w dostawie prądu? Odpowiadamy! #2

Nie otwieraj lodówki bez potrzeby 

Gdy zabraknie prądu, to lodówka przestanie chłodzić. W związku z tym, jeśli nie musisz, to nie otwieraj lodówki, która będzie wtedy tracić zimne powietrze. Zazwyczaj lodówka bez prądu jest w stanie przez 4 godziny utrzymać niską temperaturę. Jeśli nie wiesz, kiedy dostawa prądu powróci, to lepiej dmuchaj na zimne i nie rozgrzewaj lodówki nie potrzebnie.

Ogranicz używanie telefonu

Podczas niezapowiedzianej awarii prądu, lepiej ogranicz używanie telefonu komórkowego i nie przeglądaj niepotrzebnie Internetu czy wypełniaj wolny czas graniem w gry. Działania te mogą doprowadzić do szybszego rozładowania się telefonu, który może być potrzebny np.  w razie nagłego wypadku.

Zdjęcie Czego nie należy robić podczas przerw w dostawie prądu? Odpowiadamy! #3

Zasady ruchu drogowego

Brak prądu może cię zastać również na drodze. Gdy do tego dojdzie, to nie panikuj, tylko zachowaj spokój i zastosuj się do przepisów ruchu drogowego. Podczas awarii prądu nie będą działać sygnalizacje świetlne, wiec warto zapoznać się z przepisami drogowymi podczas takiego zajścia i je zastosować, aby na drodze zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.