Jak uniknąć strat ciepła w domu zimą?

Patrycja

Dom

08.11.2021 23:46

Jak uniknąć strat ciepła w domu zimą?

Każdy z nas marzy o komfortowym ciepełku w swoim domu, kiedy za oknem panuje chłód. Uruchomienie ogrzewania nie zawsze jednak zapewnia ciepło w domu, ponieważ niektóre czynniki przyczyniają się do jego utraty. Sprawdźmy, które i jak je zminimalizować.

 

Zdjęcie Jak uniknąć strat ciepła w domu zimą? #1

Jesienią i zimą każdy z nas musi się liczyć ze zwiększonymi wydatkami związanymi z uruchomieniem ogrzewania. Zapewnienie ciepła w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu to jeden z większych wydatków w sezonie zimowym. Redukcja rachunków za ogrzewanie jest możliwa, jeśli zminimalizujemy wpływ czynników przyczyniających się do utraty ciepła. Chociaż nie wszystkie czynniki determinujące starty ciepła są możliwe do zmodernizowania w istniejącym już mieszkaniu, to niektóre rady przydadzą się na początkowych etapach budowy domu nowym właścicielom.

 

Położenie

Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu, zwróćmy uwagę na jego usytuowanie. Jeśli dom będzie stał na działce osłoniętej od wiatru np.  innym budynkiem, to nasza sytuacja wygląda dobrze już na starcie. Właściciele domu niezbyt dobrze osłoniętego mogą pomyśleć o postawieniu parkanu od strony dominujących wiatrów.

Ściany zewnętrzne

Starsze budynki mogą nie posiadać warstwy termoizolacyjnej, a przez ściany zewnętrzne może uciekać nawet 30 % ciepła. Najlepiej zainwestować w ocieplenie ścian styropianem lub wełną mineralną.

Zdjęcie Jak uniknąć strat ciepła w domu zimą? #2

Ściany wewnętrzne

Jeśli przez nasze ściany ucieka ciepło z kaloryferów, możemy pomyśleć o zastosowaniu produktu, który temu zaradzi. Ekran odbijający ciepło zapobiega pochłanianiu energii cieplnej przez ściany. Piankowy materiał ekranu montuje się za grzejnikiem.

Okna

Sprawdźmy szczelność okien, bo to przez nie może uciekać nawet 25% ciepła. Jeśli ciepło ucieka przez szpary między ramą a skrzydłem, możemy dokleić dodatkowe uszczelki okienne. Jeśli okna są jednak kiepskiej jakości i ciepło ucieka poprzez całą powierzchnię przeszklenia, najlepszym rozwiązaniem będzie ich wymiana na okna energooszczędne składające się z wielokomorowej ramy okiennej i zespolonej szyby.

Zdjęcie Jak uniknąć strat ciepła w domu zimą? #3

Rolety zewnętrzne

Montaż rolet zewnętrznych na przeszkleniach może okazać się bardzo użyteczny nie tylko latem, kiedy chcemy uniknąć słońca i upału. Zimą spuszczenie ich w mroźniejsze dni może dać znaczne oszczędności.

Drzwi wejściowe

Warto sprawdzić szczelność drzwi wejściowych, bo to poprzez szczelinę miedzy progiem a dolną krawędzią drzwi ucieka najwięcej ciepła. Jeśli szczelność pozostawia wiele do życzenia, możemy pomyśleć o wymianie drzwi lub wypróbować uszczelki automatycznie opadające.

Zdjęcie Jak uniknąć strat ciepła w domu zimą? #4

Wietrzenie pomieszczeń

Również zimą musimy przewietrzyć dom czy mieszkanie, jednak należy robić to umiejętnie. W sezonie grzewczym pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń przez czas nie dłuższy niż 10 minut i wyłączeniu kaloryferów na ten czas.

Ważne

Jeśli pomimo zastosowania wszelkich dostępnych środków zapobiegawczych nadal płacimy kolosalne rachunki, nie odczuwając przy tym komfortu cieplnego, zastanówmy się nad zamówieniem badania termowizyjnego elewacji. Dzięki takiemu badaniu wyłapiemy wszystkie słabe punkty, poprzez które umyka nam ciepło.