Lifestyle

Popularny suplement wycofany z obrotu. Może zawierać groźny składnik!

Oct. 12, 2021, 4:39 p.m.

Popularny suplement wycofany z obrotu. Może zawierać groźny składnik!

GIS podał do wiadomości publicznej, że suplement diety wspomagający odchudzanie został wycofany ze sprzedaży. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów o groźnym składniku znajdującym się w produkcie.

GIS poinformował o wycofaniu z obrotu suplementu ''Moja Figura – Ograniczenie Łaknienia''. W uzasadnieniu podaje obecność szkodliwej, zanieczyszczonej substancji.  Chodzi o tlenek etylenu.

Zdjęcie Popularny suplement wycofany z obrotu. Może zawierać groźny składnik! #1
źródło: Wikipedia/Tlenek etylenu

Wycofane produkty. Sprawdź, czy nie masz ich w domu!

„Moja Figura – Ograniczenie Łaknienia” -  60 kapsułek.

Producentem jest Aura Herbals Sp. z o.o., ul. Grunwaldzka 49/2, 81-754 Sopot

  • Numer partii: OL/010621, data minimalnej trwałości: 01.06.2023 r.
  • Numer partii: OL/300621, data minimalnej trwałości: 30.06.2023 r.
Zdjęcie Popularny suplement wycofany z obrotu. Może zawierać groźny składnik! #2
źródło: www.e-zikoapteka.pl 

Tlenek etylenu – groźny składnik suplementu

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) podał kilka informacji o szkodliwym składniku.

Tlenek etylenu jest bezbarwnym, łatwopalnym gazem. Używany jest przy produkcji rozpuszczalników, płynów zapobiegających zamarzaniu, tekstyliów, detergentów, klejów, pianek poliuretanowych i farmaceutyków.

Jest także półproduktem chemicznym w procesie produkcji glikolu etylenowego.

W małych stężeniach używany jest w toksycznych środkach (fumigantach) stosowanych w postaci dymów, par lub gazów do niszczenia szkodników.

Używany jest także w środkach sterylizujących do przypraw i kosmetyków. Wykorzystuje się go podczas sterylizacji sprzętu chirurgicznego w szpitalach.

 

Potencjalne zagrożenie dla zdrowia

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy podał do wiadomości, że tlenek etylenu jest uznawany za substancję o działaniu genotoksycznym i kancerogennym. Niezależnie od jego stężenia może stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Ważną informacją jest to, że tlenek etylenu (ETO) jest zakazany w Unii Europejskiej do stosowania w żywności w jakiejkolwiek ilości.