Rząd wprowadza "działania egzekucyjne". Jak będzie wyglądać czwarta fala?

Martyna

Newsy

01.10.2021 17:08

Rząd wprowadza "działania egzekucyjne". Jak będzie wyglądać czwarta fala?

Rokowania na koniec października nie napawają optymizmem. Czwarta fala pandemii nabiera na sile. Okazuje się, że wariant „Delta” jest groźniejszy, dwukrotnie zwiększa ryzyko hospitalizacji oraz powoduje cięższy przebieg choroby.

Podczas briefingu w Lublinie Minister Zdrowia – Adam Niedzielski przedstawił prognozy ilościowe dziennych zakażeń wirusem Covid-19, które przypadać mają na koniec października.

W obecnej chwili dzienna liczba osób zakażonych to ok. 1000 przypadków. Dane z piątku wskazują dokładnie na 1362 nowe przypadki zakażeń wirusem.

Według prognoz u schyłku października może być odnotowywane aż 5 tys. nowych zakażeń każdego dnia.

 

Minimalna infrastruktura szpitalna

Premier podczas wypowiedzi zaznaczył, że ilość osób hospitalizowanych jest znacznie mniejsza w porównaniu do przebiegu poprzednich „fali covidowych”. Związane jest to ze zwiększoną ilością szczepień. Prognozy przewidują, że pod koniec października w szpitalach może przebywać około 3,5- 4 tys. osób zakażonych.

Adam Niedzielski dodał także, że Polska mieści się w tzw. minimalnej infrastrukturze szpitalnej zabezpieczającej chorych na Covid-19.

 

Brak wskazań do zaostrzania obostrzeń

Minister Zdrowia podkreślił, że na razie w planach nie ma wprowadzania nowych, surowych obostrzeń sanitarnych, mimo że w sierpniu przedstawiał odmienne zdanie w tej sprawie.

Mówiono wówczas, że jeśli dzienna liczba zakażeń przekroczy 1000 pojawią się nowe restrykcje. Plan zakładał wprowadzenie obostrzeń w pierwszej kolejności w miejscach, gdzie notuje się najmniejszą liczbę szczepień.

Na tę chwilę, nie będzie jednak dodatkowych restrykcji ani lockdownów. Podkreślał Adam Niedzielski.

 

Działania egzekucyjne

Rząd rozważa jednak zastosowanie „pewnych działań egzekucyjnych”.

„Jeżeli chodzi o podejście lokalne, to tutaj - jeżeli będziemy widzieli jakieś takie sygnały, że sytuacja jest bardzo krytyczna, to wtedy na poziomie powiatowym możemy ewentualnie rozważać pewne przede wszystkim najpierw działania egzekucyjne - mówię o tym, żeby była zwiększona liczba patroli, zwiększone egzekwowanie tych obowiązków, które w tej chwili obowiązują i na razie na tym się zatrzymujemy”- mówił Minister Zdrowia.