Piątą falę pandemii widać niestety gołym okiem. 27 stycznia padł rekord zakażeń od początku wybuchu pandemii (57 659 nowych zakażeń). Nic więc dziwnego w tym, że większość Polaków zastanawia się obecnie, czy rząd planuje wprowadzić nowe obostrzenia. Okazuje się, że prawdopodobnie już podjęto decyzję w tej sprawie.
Piąta fala pandemii
27 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że padł rekord zakażeń koronawirusem. W ciągu zaledwie jednej doby u 57 659 osób wykryto zakażenie. Piąta fala pandemii już więc nadeszła, a nowych zakażeń ma być jeszcze więcej.
Z przewidywań specjalistów, w połowie lutego może dochodzić do nawet 130 tysięcy zachorowań na dobę. Czy w związku z tym rząd planuje wprowadzenie jakichś dodatkowych obostrzeń? Z doniesień medialnych wynika, że nie.
Rząd nie planuje wprowadzenia nowych obostrzeń?
Jak ustalili dziennikarze RMF FM, rząd nie ma obecnie w planach wprowadzania żadnych nowych restrykcji związanych z pandemią, pomimo rekordowych liczb zakażeń.
Dziennikarze nieoficjalnie donoszą, że rządzący twierdzą, iż na wprowadzenie obostrzeń jest już za późno. Podobno uważają, że dodatkowe restrykcje nie są już w stanie zatrzymać piątej fali, a jedynie sprawią niepotrzebne komplikacje.
Rządzący liczą zajęte łóżka covidowe
O wiele większe znaczenie ma liczba osób w szpitalach, aniżeli liczba pozytywnych wyników testów na COVID-19. Dzięki szczepieniom chorobę przechodzimy o wiele lżej, przez co szpitale nie są przeciążone.
Obecnie zajętych jest ponad 14 tysięcy łóżek covidowych. W rezerwie natomiast mamy jeszcze około drugie tyle. Jeśli jednak liczba dostępnych łóżek będzie się gwałtownie zmniejszać, rząd z pewnością sięgnie po nowe obostrzenia.
Darmowe testy w aptekach
Niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że w aptekach będzie można wykonywać darmowe testy na COVID-19. Okazuje się jednak, że ze 105 placówek, które zdążyły odpowiednio przygotować swoją placówkę do tego typu działalności, niezbędne materiały wysłano jedynie do nieco ponad 70 z nich.
Apteki muszą się bowiem odpowiednio przygotować, przez co wykonywanie testów rozpocznie się nieco później, niż zakładano.