Czwarta fala. Nowe uprawnienia sanepidu i wysokie kary finansowe za nieudzielenie informacji!

Agnieszka

Newsy

17.08.2021 8:38

Czwarta fala. Nowe uprawnienia sanepidu i wysokie kary finansowe za nieudzielenie informacji!

 Szczyt czwarta fala zbliża się wielkimi krokami. Przynajmniej tak wynika z zapowiedzi rządowych ekspertów. Nic więc dziwnego w tym, że w wypowiedziach rządzących i polityków bliżej związanych z rządem coraz częściej pojawiają się wypowiedzi dotyczące restrykcji, jakie mogą obowiązywać już na początku jesieni. Tym razem jednak wypowiedź dotyczyła kar finansowych, które mogą nam grozić w przypadku nie podania pełnych i poprawnych informacji w wywiadzie epidemiologicznym.

Zdjęcie Czwarta fala. Nowe uprawnienia sanepidu i wysokie kary finansowe za nieudzielenie informacji! #1

Uprawnienia sanepidu – kwarantanna nawet do 30 dni

Z nowych uprawnień sanepidu wynika, że to właśnie ten organ będzie głównym źródłem informacji na temat naszej styczności z COVID-19. Każde zgłoszenie będzie zawierało informacje o tym, z kim obecnie mieszkamy. Wcześniej dane o współdomownikach nie były gromadzone.

Co więcej, z nowych przepisów wynika, że inspektorzy sanitarni będą mogli wydłużyć czas kwarantanny nawet do 30 dni. Ponadto, działaniami przeciwepidemicznymi będą mogły zostać osoby jedynie „podejrzane” o kontakt z COVID-19. Natomiast osoby wracające do Polski z krajów, w których sytuacja związana z pandemią jest zła, będą obejmowane „indywidualnym nadzorem epidemiologicznym”.

Wywiad epidemiologiczny – wysoka kara za odmowę lub podanie nieprawdziwych informacji

Przypomnijmy, że jakiś czas temu wprowadzono przepisy, które przewidują możliwość nałożenia kary na osobę, która odmawia udzielenia informacji do wywiadu epidemiologicznego, podaje nieprawdziwe lub niepełne informacje. Kara ta może wynosić aż 30 tysięcy złotych.

"Kto nie udziela żądanych informacji, o których mowa w art. 32a (informacje do wywiady epidemiologicznego- przyp. red.) albo udziela ich w niepełnym zakresie, albo udziela informacji nieprawdziwej, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł" - czytamy w rządowym projekcie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W uzasadnieniu do tej ustawy można przeczytać, że takie kary finansowe mają charakter prewencyjny i są ochroną przed zagrożeniem, jakie niosą za sobą nowe warianty wirusa, które mają wyższą zaraźliwość.