W Finlandii znajduje się najwięcej producentów skór futerkowych jeśli chodzi o Europe.
Od początku pandemii nie zanotowano tam zakażeń koronawirusem u zwierząt. Natomiast w Danii i Holandii do zakażeń takich dochodziło. W Danii doszło do wybicia aż 10 mln zwierząt futerkowych. Infekcję SARS-CoV-2 stwierdzono w tym czasie u ponad 200 osób (m.in. pracowników tego miejsca). U 12 z nich stwierdzono szczep, który zaatakował norki.
Zakażenia u norek wykryto jak dotąd w 10 krajach
Także w wielu innych krajach świata ogniska koronawirusa pojawiały się na fermach norek, co prowadziło do konieczności wybijania całych stad zwierząt.
Zakażenia na fermach norek zgłosiły do WHO także Hiszpania, Stany Zjednoczone, Szwecja, Włochy, Grecja. W Polsce były podejrzenia a zakażeniu zwierząt w woj. pomorskim. Doniesienia jednak nie zostały potwierdzone.
Finlandia będzie szczepić zwierzęta futerkowe
Krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności dała zielone światło na rozpoczęcie warunkowych szczepień, które rozpocząć się mają za kilka tygodni. Fiński Związek Hodowców Zwierząt w czwartek dostał zgodę na szczepienie norek i jenotów.
Finlandia będzie pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zaszczepi norki. Z uwagi na decyzję Komisji Europejskiej fińskie fermy zwierząt futerkowych mają być monitorowane pod kątem zakażeń koronawirusem aż do marca 2022 roku.
Jaka szczepionka dla norek?
Norki to jedyne zwierzęta, które zarażają się koronawirusem od ludzi, ale także zarażają ludzi i siebie nawzajem.
Do szczepień wykorzystane mają być dawki eksperymentalne. W fińskich magazynach jest ich aż pół miliona. Mają one wystarczyć na zaszczepienie wszystkich hodowlanych norek reproduktorów.
Norki będą sczepione dwoma dawkami szczepionki o nazwie FurcoVac. Szczepionka ta badana była na Uniwersytecie w Helsinkach od 2020 roku. Dodajmy, że nie ma ona jeszcze pozwolenia na sprzedaż. Naukowcy jednak podkreślają, że testy wypadały zadowalająco.
„Wstępne wyniki szczepień, teraz również z eksperymentów na zwierzętach futerkowych, są obiecujące. Projekt ten dostarcza ważnych informacji badawczych na temat skuteczności szczepionek i ochrony zdrowia zwierząt i osób opiekujących się zwierzętami” – wypowiadała się profesor Olli Vapalahti.
Obecnie szczepionki dla zwierząt opracowywane są także w Rosji i USA.