"Paszport covidowy" - czym jest? Bez niego nie wyjedziemy z kraju?

Agnieszka

Newsy

03.12.2020 10:01

"Paszport covidowy" - czym jest? Bez niego nie wyjedziemy z kraju?

W czasach pandemii jedną z najtrudniejszych rzeczy jest podróżowanie. Tym bardziej, jeśli w planach mamy podróże międzynarodowe lub międzykontynentalne. Jak wiadomo, to ruch między graniczny doprowadził do tego, w jak szybkim tempie epidemia w Wuhan przerodziła się w światową pandemię. Nic więc dziwnego w tym, że poszczególne kraje starają się go jak najbardziej ograniczyć. Wymyślono jednak sposób na to, aby do (bezpiecznego) podróżowania wrócić. Nie każdemu jednak spodoba się idea “paszportu covidowego”.

Zdjęcie "Paszport covidowy" - czym jest? Bez niego nie wyjedziemy z kraju? #1

Coraz więcej linii lotniczych na całym świecie rozważa, czy być może nie wart wprowadzić “paszportu covidowego” od 2021 roku. Taki “paszport” miałyby być certyfikatem potwierdzającym szczepienie na covid. Jeden z przewoźników już się na to zdecydował. Są to australijskie linie lotnicze Quantas.Wymóg posiadania takiego certyfikatu może wejść w życie w momencie, gdy dostęp do szczepionki na Sars-CoV-2 będzie powszechny dla wszystkich obywateli - mówił w CNN Alan Joyce, dyrektor linii lotniczych Quantas.Pomysł spodobał się też innym przewoźnikom

Pomysł, aby pasażerowie posiadali dowód na zaszczepienie się na COVID-19 spodobał się również innym liniom lotniczym. Miało to miejsce między innymi dlatego, że przedstawiono badania nad skutecznością szczepionki od trzech różnych producentów.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych postanowiło rozpocząć pracę coviodowym paszportem elektronicznym. Ma być to aplikacja, dzięki której podróżnicy będą mogli bez problemu przedstawić zaświadczenie o tym, że są zdrowi i zostali zaszczepieni na COVID-19.

Jak będzie wyglądać takie podróżowanie?

Zdjęcie "Paszport covidowy" - czym jest? Bez niego nie wyjedziemy z kraju? #2

Testowanie takie narzędzia odbyło się już w październiku. Podróżowanie z elektronicznym paszportem covidowym miałoby wyglądać następująco.

Pasażer musiałby zrobić test na COVID-19 w autoryzowanym laboratorium. Następnie, wgrać jego wyniki na telefon oraz wypełnić formularz kraju, do którego się wybiera. System, do którego wgraliśmy wyniki testu i formularz potwierdza, że spełniamy wymogi i generuje kod QR, który skanowany jest następnie przez pracownika lotniska przed wylotem.