Paszport COVID-19 już dostępny w Polsce! Jak go pobrać?

Paszport COVID-19 już dostępny w Polsce! Jak go pobrać?

Paszport covidowy można już pobrać na swój telefon lub komputer. Podpowiadamy jak!

Zdjęcie Paszport COVID-19 już dostępny w Polsce! Jak go pobrać? #1

Paszporty covidowe

Polska przystąpiła do wytycznych Unii Europejskiej, która rozpoczęła pilotażowy program, w ramach którego poszczególne kraje powinny wydawać tzw. paszporty covidowe. Dzięki nim podróżowanie po świecie w czasie epidemii ma być bezpieczniejsze i prostsze. Dziś, aby wyjechać za granicę, należy pokazać zaświadczenie o przebytym zaszczepieniu, negatywny wynik testu na koronawirusa lub certyfikat o byciu ozdrowieńcem. Jest to dość problematyczne, ponieważ dane zaświadczenia należy przetłumaczyć na język ojczysty kraju, do którego jedziemy lub na język anielski.

Unijne wytyczne

Unijny paszport covidowy to dokument, który potwierdza przebycie szczepienia przeciw COVID-19. Takie informacje jak data szczepienia, rodzaj szczepionki, adres placówki, w której odbyło się szczepienie oraz nasze podstawowe dane są zawarte w kodzie QR. Taki kod Polska nadaje każdej osobie, która się zaszczepiła przeciw COVID-19.

Wyjazdy zagraniczne 

 Od 1 czerwca bowiem każda zaszczepiona osoba ma wygenerowany kod QR, który może znaleźć na swoim IKE, czyli Internetowym Koncie Pacjenta (  wchodzimy na stronę www.gov.pl) . Dokument ten jest bardzo ważny w przypadku, gdy chcemy wyjechać w najbliższym czasie za granicę. Poprzez IKE można również pobrać Unijny Certyfikat COVID. Od lipca taki certyfikat będzie zwalniał z kwarantanny oraz restrykcji osoby, które wybierają się do innego kraju na terenie UE. Certyfikaty te w najbliższym czasie będzie można znaleźć również na stronie mObywatel oraz w aplikacji mobilnej mojeIKP.

Zdjęcie Paszport COVID-19 już dostępny w Polsce! Jak go pobrać? #2

Wersja papierowa i elektroniczna

Potwierdzenie o przebytym szczepieniu możemy również otrzymać, jako dokument papierowy w puncie szczepień zaraz po otrzymaniu szczepionki lub poprosić swojego lekarza rodzinnego o jego wydrukowanie. Dokument ten jest jednak tylko dodatkowym dokumentem, który należy posiadać przy sobie podczas wyjazdu za granicę. Nie zastępuje on w żadnym wypadku paszportu czy dowodu osobistego. Wiele krajów zapowiada jednak, że będzie się można nimi posługiwać już wcześniej, mimo że program ten jest na razie w fazie testów. Należy wiec na bieżąco śledzić zasady panujące w kraju, do którego chcemy się wybrać na wakacje.

W poniższym wideo możecie zobaczyć jak w aplikacji mobywatel możecie pobrać swoje zaświadczenie o szczepieniu.

Katarzyna

Polecane