Ile kroków dziennie powinno się robić, by zachować zdrowie? Nie jest to 10 tysięcy!

Patrycja
Zdrowie
20.09.2021 10:23
Ile kroków dziennie powinno się robić, by zachować zdrowie? Nie jest to 10 tysięcy!

Powszechnie mówi się, że powinno się robić 10 tysięcy kroków dziennie, żeby zachować zdrowie. Naukowcy sprawdzili, czy ta zasada rzeczywiście działa. Jak się okazuje magiczna liczba jest inna!

Zdjęcie Ile kroków dziennie powinno się robić, by zachować zdrowie? Nie jest to 10 tysięcy! #1

Ruch to zdrowie

Żeby zachować zdrowie na dłużej, wcale nie musimy uprawiać sportu wyczynowo. Naukowcy potwierdzają, że w zupełności wystarczy umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna – na przykład codzienne spacery. Już 30 minut marszu dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy i może wydłużyć życie średnio o 3,5 roku. 

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz organizm?

Codzienna nawet minimalna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia, poprawia samopoczucie i dobry nastrój, a także zmniejsza stres. Oprócz tego wzmacnia odporność, pozytywnie wpływa na jakość naszego snu, zwiększa poziom energii i wytrzymałości. Poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm, zmniejsza nadwagę i otyłość, wspomaga odchudzanie i modeluje sylwetkę. Chroni przed chorobami serca, miażdżycą, zapobiega nadciśnieniu, poprawia krążenie. Utrzymuje mobilność stawów i gęstość kości, zapobiega osteoporozie.

Ile kroków dziennie powinno się robić, by zachować zdrowie?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ramach zdrowego stylu życia zaleca, żeby minimalna dzienna porcja ruchu wynosiła 10 tysięcy kroków. W zależności od wzrostu danej osoby, jest to odległość od pięciu do siedmiu kilometrów. Czy ta zasada rzeczywiście działa?

Naukowcy sprawdzili, ile kroków powinno robić się dziennie

Naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts postanowili przyjrzeć się zasadzie 10 tysięcy kroków dziennie. W latach 2005-2018 przeprowadzili eksperyment na grupie 2000 zdrowych mężczyzn i kobiet z USA. Jego wyniki jednoznacznie wskazują, że istnieje silny związek między poziomem aktywności a zdrowiem uczestników.

Okazało się, że u osób, które wykonują siedem tysięcy kroków dziennie, ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejsza się nawet o 50-70% niż u osób, które ruszają się mniej. Natomiast wykonywanie większej liczby kroków niż 7 tysięcy dziennie, nie sprawia, że dalsze ryzyko przedwczesnej śmierci maleje.

Według naukowców już ta liczba kroków dziennie wystarczy, by odczuć znaczne korzyści zdrowotne!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną