Lifestyle

Nowe święto państwowe? Andrzej Duda złożył projekt ustawy. Będzie dzień wolny?

Agnieszka

Sept. 15, 2021, 8:48 a.m.

Nowe święto państwowe? Andrzej Duda złożył projekt ustawy. Będzie dzień wolny?

 Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy, który, jeśli zostanie przyjęty spowoduje, że 27 grudnia stanie się świętem państwowym. Zgodnie z zapowiedziami, prezydent stara się, aby świętować Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ogólnopolsko, a nie jak do tej pory - jedynie lokalnie.

Nowe święto narodowe - projekt ustawy

Prezydent Andrzej Duda już jakiś czas temu zapowiedział, że ma zamiar złożyć do Sejmu projekt ustawy, który uczyniłby 27 grudnia świętem państwowym. Tak też uczynił. 

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie nie jest obecnie mocno ugruntowane w świadomości wszystkich Polaków. Głównie pamiętają o nim osoby zamieszkujące Wielkopolskę.

Uzasadnienie ustawy:

“Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, nazajutrz po przybyciu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i spontanicznym wiecu przed hotelem Bazar, skąd wygłosił on słynne przemówienie. Siły polskie składały się z Armii Wielkopolskiej - pod dowództwem mjr. Stanisława Taczaka, a następnie gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego - którą stopniowo zasilali ochotnicy z innych części kraju. W walkach poległo ponad dwa tysiące powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. Po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku nastąpiło zawieszenie broni i wytyczenie linii demarkacyjnej. Na mocy traktatu pokojowego, podpisanego w Wersalu w czerwcu 1919 roku, stała się ona zachodnią granicą państwową Rzeczypospolitej Polskiej.”

 

 Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy?

Sejm prawdopodobnie szybko przyjmie ustawę i już w tym roku po raz pierwszy będziemy świętować 27 grudnia Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Prezydent został zapytany jednak też o to, czy dzień ten będzie dniem wolnym od pracy. Z jego zapowiedzi wynika, że raczej tak się nie stanie.

“Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego.” - mówił Andrzej Duda w rozmowie z “Głosem Wielkopolskim”.