20 czerwca nowym świętem państwowym? Andrzej Duda podpisał projekt ustawy

Justyna

Newsy

07.05.2022 18:05

20 czerwca nowym świętem państwowym? Andrzej Duda podpisał projekt ustawy

Prezydent Andrzej Duda postanowił skorzystać z inicjatywy ustawodawczej kierując do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

Pomysł upamiętnienia Powstań Śląskich

Z inicjatywą o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich do prezydenta zwrócił się Sejmik Województwa Mazowieckiego. Z podobnym innym apelem wystąpiły też inne organizacje, m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk.

Apele te zostały rozpatrzone pozytywnie o czym świadczy informacja, która pojawiła się na oficjalnej stronie prezydenta na temat przygotowań do ustanowienia nowego święta państwowego:

„Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom".

Ważny moment w historii Rzeczypospolitej

Podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta Andrzej Duda szczegółowo motywował także wybór dnia w jakim nowe święto ma być obchodzone:

 „To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 r., kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej”.

Kiedy po raz pierwszy zostanie uczczone nowe święto?

Projekt trafi teraz do Sejmu, a sama ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że „tak wskazany termin vacatio legis, nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i stworzy możliwość uczczenia po raz pierwszy Narodowego Dnia Powstań Śląskich już w 2022 r.”

Zdjęcie Andrzej Duda z projektem nowego święta państwowego. Jakie wydarzenie będzie upamiętniać? #1

Czy będzie to dzień wolny od pracy?

W Polsce mamy obecnie łącznie 13 świąt, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. W ustawie nie przewidziano, by Narodowy Dzień Powstań Śląskich miał zasilić ich pulę. Podobnie jest z niedawno uchwalonym na 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.