Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe. Czy będzie to także dzień wolny od pracy?
Nowe święto narodowe w Polsce
18 grudnia 2024 roku Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył poselski projekt ustawy o nowym święcie narodowym. Został on przyjęty przez Sejm przez aklamację. Za przyjęciem ustawy głosowało 429 posłów. Żaden z parlamentarzystów nie głosował przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosów.
Andrzej Duda złożył podpis
Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 9 stycznia 2025 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej świętem państwowym.
„To krótka, ale jakże istotna ustawa, ustanawiająca święto dla nas wszystkich, dla Rzeczypospolitej Polskiej, które powinno istnieć od dawna. Jestem dumny i szczęśliwy, że mogłem ją podpisać” - podkreślił Andrzej Duda.
Inicjatorem ustawy był między innymi Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej będzie obchodzony 14 lutego - w rocznicę powołania w 1942 roku przez gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza, Armii Krajowej jako kontynuatorki Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej.
To złożenia hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków
Celem wprowadzenia nowego święta narodowego jest upamiętnienie ochotniczego wojska Polskiego Państwa Podziemnego i złożenia hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w ramach struktur zorganizowanych stanęli do bohaterskiej walki z niemieckim okupantem.
„W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego” - można przeczytać w treści preambuły ustawy.
Zastępca Szefa UdSKiOR Michał Syska podkreślił, że konieczne jest podjęcie działań, które zagwarantują godne upamiętnienie dnia 14 lutego w całej Polsce. Zaznaczył, że powinien on stać się nie tylko okazją do przypominania o dokonaniach żołnierzy Armii Krajowej, ale przede wszystkim do przekazywania kolejnym pokoleniom etosu, wartości i ideałów, które przyświecały AK.
Czy 14 lutego będzie dniem wolnym od pracy?
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej nie będzie dniem wolnym od pracy.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.