Lifestyle

Obowiązkowa opłata za serwis w restauracji? Czy w Polsce się to przyjmie?

Patrycja

Sept. 8, 2021, 6:31 p.m.

Obowiązkowa opłata za serwis w restauracji? Czy w Polsce się to przyjmie?

Zdecydowana większość gości zostawia w restauracjach napiwki. Jednak coraz częściej można spotkać się z obowiązkową opłatą za serwis. To rozwiązanie wywołuje wiele kontrowersji i oburza klientów! Jak się okazuje omijają oni szerokim łukiem restauracje, gdzie obowiązkowe napiwki staja się wymogiem.

Zdjęcie Obowiązkowa opłata za serwis w restauracji- klienci są oburzeni #1

Napiwki w restauracjach

Zasady zostawiania napiwków w restauracjach różnią się w zależności od danego kraju. W USA dawanie napiwków praktycznie jest obowiązkowe, podczas gdy w Japonii zwyczaj ten w ogóle nie obowiązuje. Choć w polskich restauracjach nie ma obowiązku zostawiania napiwku,  powoli staje się to normą. Dobry zwyczaj nakazuje zostawić dodatkową kwotę do rachunku. Najczęściej wysokość napiwku wynosi od 5% do 15% wartości rachunku.

Napiwek jest formą docenienia pracy kelnera, barmana lub kucharza. Dlatego, jeśli jesteś zadowolony z jakości obsługi oraz smaku potraw, nie wahaj się go zostawić.

Obowiązkowa opłata za serwis w restauracji

Choć napiwki w restauracjach zostawia zdecydowana większość gości, to obowiązkowa opłata za serwis wciąż budzi wiele kontrowersji.

Opłata za serwis to nic innego jak opłata za obsłużenie stolika, czyli po prostu za pracę kelnera. Naliczana jest najczęściej przy większych grupach osób (od 6 wzwyż) i dużych rezerwacjach, które wymagają większej ilości uwagi i pracy kelnerów. Według właścicieli restauracji taka forma przymusowych napiwków ma także być gwarancją zapewnienia jak najlepszej obsługi.

Czy opłata za serwis przyjmie się w Polsce?

Choć na Zachodzie jest to normą (np. w USA opłata jest obligatoryjnie doliczona do rachunku), do tej pory raczej nie była spotykana w naszym kraju. Jednak coraz więcej restauracji w Polsce decyduje się na wprowadzenie dodatkowej opłaty.

Klienci są oburzeni

To rozwiązanie oburza klientów, którzy zapowiadają, że będą omijać takie miejsca szerokim łukiem. Uważają, że doliczanie przymusowych napiwków do rachunku, nie jest dobrym rozwiązaniem i po prostu nie chcą się na to zgodzić.

Jednak, aby nie doszło do przykrych incydentów, restauracje powinny informować swoich gości o obowiązkowej opłacie za serwis, i to jeszcze przed złożeniem zamówienia.

Jakie jest Twoje zdanie? Czy odwiedziłbyś restaurację, w której doliczana jest opłata za serwis?