Włóż gąbkę kuchenną do lodówki i sprawdź co się stanie!

Patrycja

Dom

08.09.2021 19:38

Włóż gąbkę kuchenną do lodówki i sprawdź co się stanie!

Gąbka kuchenna przydaje się w kuchni nie tylko do zmywania naczyń. Włóż ją do lodówki i ciesz się świeżością produktów na znacznie dłużej! Sprawdź, jak to działa.

Zdjęcie Włóż gąbkę kuchenną do lodówki i sprawdź co się stanie! #1

Jak zapobiec psuciu się żywności w lodówce?

Każdy z nas na pewno spotkał się z problemem zepsutej żywności w lodówce. Zwłaszcza takiej, którą wkładamy na najniższe półki. Często dotyczy to świeżych owoców i warzyw, które tracą jędrność i przestają być zdatne do spożycia. Dzieje się tak na skutek gromadzenia się w nich dużej ilości wilgoci! Istnieje jednak prosty trik, który pomoże temu zapobiec!

Włóż gąbkę kuchenną do lodówki i sprawdź co się stanie!

Gąbka kuchenna pochłania wilgoć, która przenika do produktów spożywczych z lodówki. Jeśli chcesz zachować świeżość produktów spożywczych na dłużej, zastosuj banalny trik. Wyłóż suchą gąbkę półkę w lodówce, a następnie rozłóż w lodówce produkty spożywcze.

Gąbka nie tylko pochłonie nadmiar wilgoci, ale też nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj o tym, żeby odciskać z gąbki wodę i co jakiś czas wymieniać ją na nową. Nie dopuść do tego, by gromadziły się na niej groźne bakterie i drobnoustroje.

Uważaj na bakterie w gąbce kuchennej!

Według naukowców nie ma drugiego miejsca na Ziemi, w którym byłoby tyle mikroorganizmów. Okazuje się, że w jednym centymetrze sześciennym gąbki żyje ich ponad 50 miliardów. Gąbka kuchenna jest prawdziwym siedliskiem bakterii, jest tam ich nawet więcej niż na desce sedesowej. Żyją na niej między innymi bakterie wywołujące zakażenia pokarmowe: Campylobacter jejuni (występujące w odchodach), a także Escherichia coli i salmonella. Występują bakterie z rodzaju Acinetobacter, które mogą wywołać zakażenia skóry, a nawet zapalenia opon mózgowych. Obecne są drobnoustroje Moraxella osloensis, które powodują zakażenia u osób z osłabionym układem odpornościowym, są one także przyczyną brzydkiego zapachu gąbek.

Pamiętaj o częstej wymianie gąbki

Dlatego pamiętaj, żeby regularnie ją wymieniać na nową. Naukowcy zalecają, żeby robić to co najmniej raz na tydzień. Niestety badania wskazują, że domowe sposoby odkażania gąbek przez ich gotowanie czy podgrzewanie w mikrofalówce, zupełnie nie działają, więc nie trać na to czasu!