Jeśli masz skórę trądzikową, nie zapominaj o tym!

Patrycja

Uroda

06.09.2021 12:28

Jeśli masz skórę trądzikową, nie zapominaj o tym!

Trądzik pospolity to jedna z najczęściej spotykanych chorób skórnych wśród nastolatków. Skłonność do zmian trądzikowych pojawia się jednak także u wielu dorosłych osób. Niezależnie od wieku przysparza sporo zmartwień, dlatego  wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Z cerą trądzikową mamy do czynienia wtedy, gdy uporczywe zmiany skórne utrzymują się powyżej trzech miesięcy, niezależnie od cyklu miesiączkowego. Zmiany trądzikowe mogą mieć postać przewlekłych ropnych i zapalnych grudek, drobnych krostek i wyprysków, a także rozszerzonych por. Ponieważ podstawą problemu cery trądzikowej jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, skóra zazwyczaj jest tłusta. Jednak to, że nasza skóra jest sucha nie oznacza, że nie może być także trądzikowa, chociaż to rzadkie połączenie. Posiadaczki cery trądzikowej doskonale wiedzą, że klasyczne preparaty oczyszczające nie są wystarczające na ich problemy. Sprawdźmy więc, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja.

Zdjęcie Jeśli masz skórę trądzikową, nie zapominaj o tym! #1

Delikatne oczyszczanie

Skóra trądzikowa potrzebuje delikatnych preparatów, a nie silnych antybakteryjnych mydeł czy żeli. Na dłuższą metę preparaty te będą przesuszać i podrażniać skórę. Pamiętajmy, że zmiany trądzikowe nie mają podłoża bakteryjnego, więc zamiast preparatów antybakteryjnych skupmy się na właściwościach oczyszczających i ściągających, które nie będą zawierały alkoholu i SLS-ów.

Tonizowanie

Po umyciu twarzy żelem, konieczne jest użycie toniku. Tonik to preparat, który nie tylko reguluje pH skóry. To kolejny etap dokładnego oczyszczenia skóry, odświeżenia jej i złagodzenia podrażnień. Ponadto tonik zwiększy penetrację składników aktywnych nakładanych w kolejnym etapie preparatów.

Zdjęcie Jeśli masz skórę trądzikową, nie zapominaj o tym! #2

Złuszczanie

Usuwanie martwych komórek naskórka jest bardzo ważne dla posiadaczek cery trądzikowej. Do tego celu nie powinny one jednak używać peelingów mechanicznych, ale skupić się na peelingach enzymatycznych lub preparatach zawierających kwasy owocowe. O ile peelingów nie  powinnyśmy robić częściej niż 2-3 razy w tygodniu, o tyle kremów z kwasami możemy używać codziennie na noc.

Działanie punktowe

Mechaniczne usuwanie, czyli po prostu wyciskanie pryszczy może pogłębić jedynie nasz problem. Nie oznacza to jednak, że bolące zmiany mamy zostawić samym sobie. Jeśli na skórze zaczyna tworzyć się zmiana, zastosujmy punktowy preparat wysuszający i ściągający.

Nawilżanie

Jeśli nasza skóra będzie stale wysuszana różnego rodzaju preparatami, a my nie będziemy jej dostatecznie nawilżać, zrewanżuje nam się nadprodukcją sebum. Przesuszona skóra otrzymuje sygnał, by odbudować warstwę lipidową i zwiększa produkcję sebum, przez co skóra jest tłusta i świecąca. Dlatego nawilżanie, odżywanie i regeneracja skóry przy użyciu odpowiednich preparatów to zabieg niezbędny. Wybierajmy kosmetyki nawilżające, przeznaczone jednak do skóry trądzikowej, które będą lekkie i niezapychające.

Zdjęcie Jeśli masz skórę trądzikową, nie zapominaj o tym! #3

Ochrona

Słońce nie służy żadnego rodzaju cerze, a trądzikowej zwłaszcza. Częste wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych przesusza skórę, która w efekcie zaczyna produkować nadmiar sebum. Ponadto kosmetyki do skóry trądzikowej często zawierają w swoim składzie kwas salicylowy, azelinowy czy migdałowy, które w połączeniu ze słońcem zaowocują przebarwieniami na skórze. Pamiętaj wiec o stosowaniu kremów z filtrem przez cały rok.

Dieta

To, co jemy, wpływa na wygląd naszej skóry. Jeśli mamy skórę trądzikową wybierajmy produkty bogate w witaminę A, która reguluje złuszczanie naskórka, witaminy z grupy B, które regulują pracę gruczołów łojowych oraz cynk, który łagodzi stany zapalane. Preparatami, które mogą (ale nie muszą) nasilać trądzik są: czekolada, cukier, ostre przyprawy, alkohol i kawa.

Ważne

Pamiętajmy, że nawet odpowiednia pielęgnacja nie zawsze jest wystarczająca. Jeśli nasz problem nie znika, ale utrzymuje się lub nawet nasila, warto zasięgnąć rady lekarza i poddać się specjalistycznemu leczeniu.