Święta drogie jak nigdy! Czy Polacy będą oszczędzać za wszelką cenę?! Znamy ich plany!

Justyna
Styl życia
28.11.2023 20:45
Święta drogie jak nigdy! Czy Polacy będą oszczędzać za wszelką cenę?! Znamy ich plany!

Świąteczny okres to czas radości, spotkań rodzinnych i tradycji. Jednak wraz z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, Polacy stają przed wyjątkowym wyzwaniem – rekordową inflacją, która zdecydowanie wpływa na koszty życia. Czy w obliczu drożyzny uda się nam zachować tradycję obfitości świątecznego stołu, czy może czas na bardziej pragmatyczne podejście do świątecznych przygotowań?

Tradycje vs. Realia Finansowe

Tradycje mają mocne zakorzenienie w sercach Polaków, ale realia ekonomiczne zmuszają do nowego spojrzenia na świąteczne plany. Z najnowszego badania Current Consumer Mood wynika, że Polacy planują rozważniej wydatki, a 33% z nich wskazuje na produkty spożywcze jako obszar oszczędności. Jednakże, to nie tylko jedzenie będzie poddane świątecznej diagnostyce. Badanie pokazuje, że Polacy chcą zaoszczędzić również na odzieży, obuwiu, rozrywce poza domem, a nawet na rachunkach za prąd.

Co ciekawe, pomimo deklaracji o oszczędzaniu na ubraniach, moda nadal jest dla wielu obszarem, który sprawia najwięcej przyjemności podczas zakupów. Decyzje konsumentów są zróżnicowane - jedni z nas rezygnują z nowych ciuchów, inni deklarują, że na tym polu nie zamierzają oszczędzać.

Nowa Filozofia Oszczędzania

W tym sezonie świątecznym obserwujemy zmieniającą się filozofię zakupową. Dominika Grusznic-Drobińska, dyrektor ds. marketingu i badań konsumenckich w GfK – an NIQ Company, zauważa, że niższe wydatki nie wynikają tylko z aspektów finansowych. Pojawia się nowy trend motywowany poczuciem odpowiedzialności, szczególnie w kontekście ograniczania marnotrawstwa żywności.

Badanie Current Consumer Mood pokazuje, że 60% Polaków planuje powstrzymać się od zakupu zbędnych produktów, a połowa postanowiła być bardziej wyczulona na promocje. To ważny sygnał dla firm planujących kampanie sprzedażowe, zarówno na święta, jak i podczas Black Week.

Pokusa Świątecznych Zakupów

Warto zauważyć, że okres przedświąteczny to zawsze czas intensywnych zakupów, a pokusy świąteczne mogą być trudne do odparcia. Producenci i detaliści liczą na to, że tradycyjne zwyczaje świąteczne skłonią konsumentów do wydawania, pomimo świadomości potrzeby oszczędzania.

Czy Polacy zdecydują się na bardziej umiarkowane podejście do zakupów czy ulegną kuszeniom świątecznej konsumpcji? Wydaje się, że świadomość finansowa i nowy sposób myślenia o zakupach kierują nas w stronę bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego podejścia do świąt. Czy w tym roku nasz stół będzie skromniejszy? To pytanie pozostaje otwarte do samego wigilijnego wieczoru.

A jakie Wy macie plany na tegoroczne świąteczne wydatki?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną