Jak mrozić borówki i jagody?

Patrycja

Kulinaria

Aug. 23, 2021, 8:17 p.m.

Jak mrozić borówki i jagody?

Lipiec i sierpień to czas należący do jagód i borówek. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych miesiącach nie możemy cieszyć się ich smakiem. Wystarczy kupić bądź nazbierać owoców samodzielnie i je zamrozić!

Nasze rodzime czarne jagody i borówki amerykańskie idealnie nadają się do deserów, ciast, kompotów, a nawet mięs. Nic dziwnego, że jesienią i zimą może nam być za nimi tęskno. Całe szczęście, że są także owocami nadającymi się do mrożenia i możemy sięgnąć po nie również w zimniejsze miesiące.

Zdjęcie Jak mrozić borówki i jagody #1

Mrożenie borówek i jagód

Na samym początku musimy wybrać odpowiednie owoce. Ważne jest, by te były dojrzałe i  wolne od jakichkolwiek uszkodzeń. Jeśli nasze owoce będą popękane lub mocno dojrzałe (tak, że będą pękały w czasie płukania) puszczą sok i będą sklejały się w czasie mrożenia.

Kolejny krok to przygotowanie borówek bądź jagód do mrożenia. Musimy je dokładnie, ale bardzo delikatnie wypłukać i ogołocić z pozostałości listków. Wymyte, wysypujemy na wyłożoną papierowymi ręcznikami lub papierem do pieczenia powierzchnię, by mogły dokładnie wyschnąć.

Przed nami pierwszy etap mrożenia. Wysypujemy osuszone owoce na tackę, deskę lub blaszkę, tak by powstała nam tylko jedna warstwa, a owoce nie były mocno pościskane. Naczynie wkładamy do zamrażalnika na około 2 godziny.

Drugi i ostatni etap to przesypanie podmrożonych owoców do torebek do mrożenia lub pudełeczek. Tak zapakowane, chowamy do zamrażalnika, gdzie mogą już spokojnie na nas czekać przez dłuższy czas.

Czyli podusmowujać:

Krok 1: Wybieramy dojrzałe owoce bez uszkodzeń. 

Krok 2:  Dokładnie myjemy oraz osuszamy papierowym ręczniczkiem. 

Krok 3: Wykładamy na papierowe ręczniczki w celu dokładnego osuszenia. 

Krok 4: Mrozimy warstwami, aby owoce nie były mocno pościskane. 

Krok 5: Przesypuje do jednego pojemnika i chowamy do zamrażarki. 

Zdjęcie Jak mrozić borówki i jagody #2

Do czego wykorzystać mrożone owoce?

Pomysłów jest nieskończenie wiele. Zaczynając od śniadania, a kończąc na ... drinku. Mrożone borówki możemy dodać do jogurtów, omletów, naleśników, muffinów, deserów z kremami, ciast, wytrawnych sosów do mięs lub drinków. Z borówek amerykańskich zrobimy także chłodnik, kisiel, dżem, sałatkę czy smoothie. Z kolei czarna jagoda idealnie nada się do herbaty, serników, ucieranych placków, tortów, pierogów, owsianki, jaglanki czy płatków śniadaniowych.

Zdjęcie Jak mrozić borówki i jagody #3

Ciekawostka

Musicie wiedzieć, że chociaż borówka amerykańska jest bardzo bogata w antyoksydanty, to czarna jagoda jest pod tym względem przodująca. Jagody zawierają przeciwutleniacz z rodziny antocyjanów, którego borówki  w swoim składzie już nie mają.