Gotowany kalafior, posypany podsmażoną na maśle tartą bułką to smak dzieciństwa. Często podawany jest też smażony, pieczony, duszony, w formie kremu i zupy. Dowiedz się, jak ugotować kalafior, aby był smaczny i miał idealną konsystencję.
Jak prawidłowo ugotować kalafior? Przepis krok po kroku.
To klasyczny i prosty sposób na przygotowanie kalafiora. Dzięki niemu zachowa swój kształt i pozostanie jędrny. To dobra pozycja wyjściowa do przygotowania bardziej skomplikowanych dań z dodatkiem tego warzywa.
Oczyść kalafior, obierz go z zewnętrznych liści i odetnij zbędne kawałki łodyg. następnie umyj go w zimnej wodzie. Jeśli chcesz, żeby kalafior ugotował si szybciej, podziel go na mniejsze różyczki.
Przygotuj duży, głęboki garnek z pokrywką. Zagotuj w nim 3 litry wody z 3 łyżeczkami soli i 1 łyżką cukru. Żeby kalafior zyskał delikatny, kremowy smak, dodaj do wody mleko lub odrobinę octu, czy soku z cytryny.
Różyczki kalafiora włóż do garnka z gotującą się wodą i przykryj pokrywką. Kalafior gotuj na średnim ogniu, przez około 10-15 minut. Co jakiś czas sprawdzaj widelcem, czy jest już miękki. Odcedź go, dokładnie odsącz z nadmiaru wody i ułóż na talerzu. Możesz go podawać w takiej wersji lub urozmaicić.
Tradycyjny sposób na kalafior
Najpopularniejszym sposobem na podanie kalafiora, jest dodanie do niego tartej bułki, podsmażonej na niewielkiej ilości masła. Jak to zrobić? Rozgrzej patelnię i wsyp na nią około 5-6 łyżek bułki tartej. Podpraż ją lekko, a gdy zyska złoty kolor, dodaj 2 łyżki masła i mieszaj wszystko, aż składniki się połączą. Możesz doprawić ją odrobią soli i pieprzu. Tak przygotowaną bułką, polej ugotowany kalafior.
Inne sposoby na kalafior
Kalafior możesz podawać także w towarzystwie sosu z jogurtu naturalnego, ziół oraz czosnku. Dobrze sprawdzi się też sos tzatziki ze świeżych ogórków i czosnku. Doskonałym towarzystwem będzie sos serowy. Aby go przygotować, rozpuść serek topiony w śmietance, dodaj do niego soli, pieprzu i mieszaj, aż połączy się w jednolitą masę.