Dodaj TEN składnik do ciasta drożdżowego! Niezawodni trik na puszyste ciasto!

Ewelina
Kulinaria
05.05.2023 10:44
Dodaj TEN składnik do ciasta drożdżowego! Niezawodni trik na puszyste ciasto!

Ciasto drożdżowe to jedno z najbardziej popularnych wypieków w Polsce. Dziś zdradzamy sekret na to, aby zawsze było puszyste. 

Czym jest tajemniczy składnik?

Tajemniczym składnikiem, który sprawi, że ciasto drożdżowe zawsze będzie puszyste i miękkie, jest ziemniaczana masa (pure ziemniaczane). Ta niepozorna substancja ma zdolność do zatrzymywania wilgoci i utrzymywania miękkości ciasta przez dłuższy czas. Ziemniaczana masa dodawana do ciasta drożdżowego sprawi, że stanie się ono bardziej elastyczne i łatwe do obróbki.

Jak przygotować ziemniaczaną masę?

Przygotowanie ziemniaczanej masy jest bardzo proste i szybkie. Potrzebujemy:

  • 2-3 średnie ziemniaki
  • Woda
  • Sól
  1. Ugotuj ziemniaki: Umyj, obierz i pokrój ziemniaki na mniejsze kawałki. Ugotuj je w osolonej wodzie do miękkości.
  2. Odcedź ziemniaki: Kiedy ziemniaki będą miękkie, odcedź je i pozostaw do wystudzenia.
  3. Zetrzyj ziemniaki: Używając tarki o drobnych oczkach, zetrzyj ziemniaki na gładką masę.

WAŻNA ZASADA: 2-3 ziemniaki na 1 kg mąki! 

Jak dodać ziemniaczaną masę do ciasta drożdżowego?

Dodanie ziemniaczanej masy do ciasta drożdżowego jest bardzo proste. Wystarczy dodać ją do miski z suchymi składnikami, takimi jak mąka, drożdże, cukier i sól. Następnie dodać resztę składników, takich jak jajka, mleko, masło i wodę, a następnie wymieszać wszystko razem. Następnie zagnieść ciasto i pozostawić je do wyrośnięcia.

Czy ziemniaczana masa wpłynie na smak ciasta drożdżowego?

Ziemniaczana masa nie wpłynie na smak ciasta drożdżowego. Jej zadaniem jest tylko sprawić, że ciasto będzie puszyste i miękkie. W rzeczywistości, ziemniaczana masa może nawet wzbogacić smak ciasta, dodając mu delikatnej słodyczy.

Zdjęcie Dodaj ten składnik do ciasta drożdżowego a zawsze wyrośnie puszyste! #1

Najlepsze owoce do ciasta drożdżowego

Oto kilka owoców, które świetnie pasują do ciasta drożdżowego:

1. Jabłka

Jabłka są jednym z najbardziej popularnych owoców dodawanych do ciasta drożdżowego. Najlepiej pasują odmiany słodko-kwasowate, takie jak Antonówka czy Jonagold.

2. Śliwki

Śliwki dodają ciastu drożdżowemu soczystości i kwasowości, co świetnie komponuje się z delikatnym smakiem ciasta.

3. Truskawki

Truskawki nadają ciastu drożdżowemu lekkości i słodyczy. Ich aromatyczny smak sprawia, że ciasto staje się jeszcze bardziej apetyczne.

4. Maliny

Maliny dodają ciastu drożdżowemu intensywnego smaku i koloru. Ich lekka kwasowość doskonale kontrastuje ze słodkością ciasta.

5. Jagody

Jagody to kolejne owoce, które świetnie komponują się z ciastem drożdżowym. Ich słodko-kwasowaty smak i soczystość sprawiają, że ciasto staje się jeszcze bardziej wilgotne.

6. Wiśnie

Wiśnie dodają ciastu drożdżowemu soczystości, kwasowości i intensywnego smaku, który doskonale współgra z delikatnym smakiem ciasta.

Przy dodawaniu owoców do ciasta drożdżowego warto pamiętać, aby ułożyć je na wierzchu w równomierny sposób. W ten sposób każdy kawałek ciasta będzie zawierał odpowiednią ilość owoców, a smak wypieku będzie harmonijny i zrównoważony.

Kilka najważniejszych porad dotyczących ciasta drożdżowego.

1. Wybór jakościowych składników

Dobre ciasto drożdżowe zaczyna się od wyboru jakościowych składników. Użyj świeżych drożdży, najlepiej z piekarni, oraz świeżych jajek, mleka i masła.

2. Przygotowanie drożdży

Aktywuj drożdże, mieszając je z ciepłym mlekiem i cukrem. Pozostaw na kilka minut, aż zaczną się pienić - to oznacza, że drożdże są aktywne i gotowe do użycia.

3. Zagniatanie ciasta

Zagniatanie ciasta drożdżowego jest kluczowe dla uzyskania elastycznej konsystencji. Zagniataj ciasto energicznie przez co najmniej 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne.

4. Wyrośnięcie ciasta

Pozostaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, przykryte ściereczką. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, co może zająć około 1-2 godziny.

5. Uderzenie ciasta

Po wyrośnięciu, uderz ciasto kilka razy dłonią, aby usunąć nadmiar powietrza. Następnie uformuj ciasto w żądany kształt lub przygotuj nadzienie.

6. Pieczenie ciasta

Piec ciasto drożdżowe w nagrzanym piekarniku, zgodnie z przepisem. Upewnij się, że piekarnik jest dobrze nagrzany przed włożeniem ciasta, aby uzyskać równomiernie wypieczony wypiek.

7. Studzenie ciasta

Po upieczeniu, pozostaw ciasto do ostudzenia na kratce. Nie kroj ciasta, dopóki nie ostygnie - gorące ciasto może się rozpadać.

8. Dekoracja i podanie ciasta

Dekoruj ciasto według własnego uznania - np. posyp cukrem pudrem, polej lukrem, dodaj owoce czy orzechy. Podawaj ciasto na ładnym talerzu, najlepiej w towarzystwie herbaty czy kawy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną