Francja: zakaz wstępu do restauracji i innych obiektów dla osób nieszczepionych

Agnieszka

Newsy

15.07.2021 9:40

Francja: zakaz wstępu do restauracji i innych obiektów dla osób nieszczepionych

Francja, jak wiele innych krajów na świecie, zaatakowana została przez wersję Delta koronawirusa. Obecnie nowy wariant wirusa stanowi już połowę wszystkich zakażeń. Z tego względu prezydent Francji Emmanuel Macron postanowił podjąć rygorystyczne kroki.

Zdjęcie Francja: zakaz wstępu do restauracji i innych obiektów dla osób nieszczepionych #1

Zapowiedź obostrzeń we Francji

Ze względu na obawę przed drastycznym zwiększeniem się liczby chorych na COVID-19, prezydent Francji postanowił sięgnąć po drastyczne rozwiązania. Po zapowiedziach nowych zasad dotyczących osób nieszczepionych, aż milion Francuzów zapisało się w poniedziałek na szczepienie przeciwko COVID-19.

Spore obostrzenia dla osób bez szczepienia

Emmanuel Macron zapowiedział, że osoby nieposiadające szczepienia będą miały zakaz wchodzenia do restauracji, kawiarni, centrów handlowych i  korzystania z innych usług handlowych. Obostrzenia te będą zależeć od stanu epidemiologicznego we Francji i będą wprowadzone do jesieni. 

Po tych zapowiedziach, w ciągu jednego dnia (poniedziałek 12.07) na szczepienia zapisało się aż milion Francuzów.

Obowiązek szczepień dla medyków

Ponadto, od 15 sierpnia, każda osoba pracująca w sektorze medycznym ma obowiązek zaszczepienia się na COVID-19. Jeśli tego nie uczyni do 15 września, nie będzie mogła pracować i straci możliwość zarobku.

Co więcej, każda osoba powyżej 12. roku życia, która nie posiada szczepienia, potwierdzania o byciu ozdrowieńców lub negatywnego testy na COVID-19, nie będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem powyżej 50 osób w „miejscach wypoczynku i kultury”.

Obowiązkowe szczepienia dla każdego we Francji?

Wiele osób obawia się, że francuski rząd nałoży obowiązek szczepienia na wszystkich obywateli.

Do tej pory jednak obowiązek ten spoczywa jedynie na pracownikach sektora medycznego. Pozostała część społeczeństwa ma dowolność.

Zapytany o to prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził jednak, że obowiązkowe szczepienia dla wszystkich są kwestią otwartą:

“Kwestia obowiązkowego szczepienia przeciw Covid-19 dla wszystkich obywateli pozostaje otwarta i będzie uzależniona od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju – powiedział Macron. 

Zakażenia we Francji

 "Co tydzień jest około 50 proc. więcej zakażeń niż w poprzednim tygodniu" - przyznał minister zdrowia. "Ma miejsce zjawisko dość podobne do tego, z którym mieliśmy do czynienia latem ubiegłego roku: wirus dotyka głównie młodych ludzi, którzy w niewielkim stopniu przechodzą poważnie chorobę, ale ulegają zakażeniu" - dodał.