Czy telefony komórkowe przyciągają kleszcze?

Katarzyna

Newsy

05.07.2021 11:24

Czy telefony komórkowe przyciągają kleszcze?

Dziś praktycznie nikt nie rusza się z domu bez telefonu. Czy warto go jednak brać do lasu? Okazuje się, że nie. Sprawdź dlaczego!

Zdjęcie Czy telefony komórkowe przyciągają kleszcze? #1

Telefon komórkowy

Telefony komórkowe mają w sobie wiele funkcji, dzięki którym łatwiej ci się żyje. Mają w sobie GPS, można się dzięki nam połączyć z Internetem czy do kogoś zadzwonić w razie nagłego wypadku. Funkcje te są bardzo przydatne, gdy idziesz do lasu na spacer czy na grzyby. Zazwyczaj więc zabierasz telefon komórkowy do lasu. Okazuje się jednak, że nie jest to dobry nawyk.

Kleszcze i inne owady

W lesie często możesz natknąć się na małe owady, komary czy kleszcze. Te ostatnie są groźnymi owadami, ponieważ przenoszą różne choroby tj. borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartoneloza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Zazwyczaj więc po powrocie z lasu czy parku należy się dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie mamy na swoim ciele kleszcza. Owady te przyciąga twój pot, a dokładniej amoniak i kwas masłowy, który się w nim znajduje. Wabikiem na kleszcze są również perfumy, balsamy do ciała, a szczególnie te o zapachu kokosowym czy waniliowym. Naukowcy z Polski i Słowacji udowodnili, że kleszcze przyciąga również telefon komórkowy.

Telefon komórkowy a kleszcze

Telefon komórkowy wytwarza pole elektromagnetyczne, które sprawia, że kleszcze jeszcze bardziej do ciebie lgną. Promieniowanie o częstotliwości 900 MHz wytwarzają również stacje radiowe i telewizyjne. Z przyprowadzonych badań wynika, że telefon komórkowy przyciąga kleszcze, które mogą u ciebie wywołać boreliozę czy riketsjozę. Brak telefonu przy sobie spowoduje więc, że będziesz bezpieczniejsza i zwiększysz twoje  szansę na powrót do domu bez kleszcza.

Zdjęcie Czy telefony komórkowe przyciągają kleszcze? #2

Zabezpieczenie przed kleszczami

Aby jeszcze bardziej zwiększyć szansę, że nie przyniesiesz z lasu kleszcza, zastosuj kilka prostych rad. Przed wyjściem do lasu weź prysznic, dzięki czemu zmyjesz z siebie pot, który wabi te owady. Po kąpieli nie smaruj się kremami o słodkim zapachu, które również je przyciągają. Twój zapach powinien być neutralny, a wszelkie miejsca na ciele zasłonięte. Warto więc ubrać się w długie spodnie oraz bluzki z długimi rękawami, kryte buty, a na głowie mieć czapkę. Takie partie ciała jak ręce czy szyję można spryskać specjalnym płynem, który odstrasza kleszcze. Pamiętaj, aby po powrocie do domu, dokładnie się obejrzeć i sprawdzić, czy nie masz kleszcza. Najczęściej lubią one wbijać się w skórę na rękach, nogach, za uszami czy w zgięciach stawów oraz w pachwinach.