Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć

Patrycja
Zdrowie
08.04.2019 10:54
Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć

Kleszcze są szybkie i niezauważalne, a ich ataki często skuteczne. Jak najłatwiej bronić się przed ich ukąszeniami? Czy biały strój je odstrasza, występują tylko w lasach? Czy miejsce ukąszenia można smarować tłuszczem, a oznaką zakażenia boreliozą jest rumień? Przedstawiamy wszystko, co powinnyście wiedzieć o kleszczach, by łatwiej się przed nimi obronić. Jakie są prawdy i mity na ich temat?

Zdjęcie Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć #1



Kleszcze atakują porą letnią – Fałsz


Kleszcze nieustająco polują na żywicieli w okresie od połowy marca do połowy listopada. Jeśli temperatura powietrza wynosi więcej niż 6°C, powinniśmy być czujni. Wrogiem kleszczy są jedynie długie i mroźne zimy, a na te ostatnio liczyć nie można. Biorąc pod uwagę, że w naszej części Europy zima nie trwa długo, a temperatura nie spada znacząco, to możemy się spodziewać dużego wysypu kleszczy.



Kleszcze unikają jasnych kolorów – Fałsz


Utrwalił się mit, że kleszcze nie lubią białego koloru. Wiele osób przed wyjściem do lasu ubiera się na biało, myśląc, że w ten sposób uchroni się przed nimi. Tymczasem kleszcze są ślepe i żaden kolor nie ma dla nich znaczenia, a o ataku decyduje między innymi temperatura naszego ciała.

Zdjęcie Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć #2



Kleszcze spadają z drzew, kapelusz nas ochroni – Fałsz


Kleszcze wspinają się maksymalnie na wysokość 2 metrów, nie żyją na drzewach. Nawet wybór kapelusza z dużym rondem nie uchroni nas przed nimi. Kleszcze są szybkie i zwinne, nie mają problemu z dostaniem się pod nasze okrycie, dlatego nawet pomimo szczelnego stroju należy sprawdzić całe ciało po spacerze.

Zdjęcie Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć #3


Kleszcze żyją na polanach, lasach i w parkach – Fałsz


Kleszcze żerują na zwierzętach leśnych, polnych myszach i krowach, ale lubią też ludzką krew. Dobrze wiedzą, gdzie najłatwiej spotkać człowieka, dlatego nie czyhają tylko w głębi lasu i w parku. Czają się na nas na obrzeżach polan, na poboczach ścieżek i pod drzewami. Niektóre gatunki przychodzą do naszych mieszkań przez otwarte okna, przez balkon i wentylację. Żyją w szparach ścian, podłóg i pod parapetami.



Kleszcze powinno się smarować tłuszczem – Fałsz


Wczepionego w ciało kleszcza smarujemy np. masłem, dzięki czemu ma sam wyjść ze skóry. Prawda jest taka, że kleszcza nie powinno się pokrywać żadną substancją, lecz jak najszybciej usunąć. Możemy do tego wybrać pęsetę z cienkimi końcami lub specjalne kleszczyki (do kupienia w aptekach). Po wyjęciu kleszcza z ciała należy przemyć miejsce ukąszenia środkiem dezynfekującym.



Kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem – Fałsz/Prawda


O żadnej porze dnia nie jesteśmy stu procentowo bezpieczni. Zależnie od gatunku, kleszcze atakują o różnych porach. Pospolite i łąkowe wybierają godziny poranne (7-9) i popołudniowe (aktywne są już od godziny 14), a obrzeżek gołębi żeruje przez całą noc. Najbezpieczniej wybierać się na spacer w godzinach 10-13. Pamiętajmy jednak, że nawet te w miarę bezpieczne pory nie dają nam żadnej gwarancji i powinniśmy dokładnie obejrzeć ciało po powrocie.

Zdjęcie Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć #4



Preparaty kupione w aptece odstraszają kleszcze – Fałsz/Prawda


Żadne specyfiki, nawet te kupione w aptece nie odstraszają insektów w 100%. Pomimo pryskania ciała aerosolami przed wyjściem z domu, należy je obejrzeć po powrocie. Warto jednak zaopatrzyć się w takie preparaty, na pewno zmniejszają ryzyko.

Zdjęcie Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć #5



Kleszcze usadawiają się w pachwinach – Fałsz/Prawda


Kleszcze wybierają sobie miejsca na ciele, w których jest ciepło i wilgotno, a skóra jest delikatna i cienka. Rzeczywiście najczęściej usadawiają się w pachwinach, ale nie tylko te miejsca bierzmy pod uwagę, gdy sprawdzamy, czy nie przynieśliśmy go ze sobą do domu. Insekty preferują także zgięcia rąk i nóg, kark, skórę głowy, pachy i miejsca za uszami.

Zdjęcie Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć #6



Kleszcze nie lubią niektórych zapachów- Prawda


Kleszcze unikają zapachu goździkowego, miętowego, lawendowego, szałwiowego, tymiankowego i pomarańczowego. Również olejek z drzewa herbacianego i z melisy mogą spokojnie zastąpić gotowe specyfiki odstraszające kleszcze. Przed wyjściem do parku czy lasu warto posmarować się takimi olejkami, a maluchowi przypiąć do ubranka bądź wózka nasączony plasterek.

Zdjęcie Fakty i mity na temat KLESZCZY! Nie daj się zastraszyć! Wszystko co musisz o nich wiedzieć #7


Bardziej narażone są kobiety w ciąży i sportowcy i dzieci – Prawda


Osoby biegające, ćwiczące w parku czy w lesie są bardziej narażone na kleszcze. Wszystko, dlatego, że ich temperatura ciała jest zwiększona, a zapach inny. Z tego samego powodu również kobiety w ciąży mogą być bardziej narażone na atak kleszcza, który swoją ofiarę wyczuje nawet z 20 metrów. Natomiast skóra dziecka jest cieńsza i delikatniejsza, niż skóra dorosłego, przez co jest bardziej podatna na ukąszenia kleszczy.



Kleszcze występują na całym świecie – Prawda


Kleszcze występują w każdym kraju europejskim, bardziej uważać na nie powinniśmy w Niemczech, Francji, Belgii, Finlandii, Irlandii, Polsce, Austrii, Turcji, Czechach, Hiszpanii i na Ukrainie. Mogą nas zaatakować na Wyspach Kanaryjskich. Także w Afryce nie możemy czuć się bezpieczni, szczególnie zagrażają nam w Egipcie. W USA natomiast borelioza jest jedną z najczęściej występujących infekcji, a kleszcze możemy spotkać w każdym stanie.



Zrób to koniecznie


Rozwaga i ostrożność to jedyna broń przed boreliozą, lecz przed kleszczowym zapaleniem mózgu możemy zabezpieczyć się szczepionką. Podaje się ją w trzech dawkach, a już druga dawka chroni przed wirusem.