Od dzisiaj zmiany zasad wjazdu do Chorwacji!

Agnieszka

Lifestyle

July 1, 2021, 9:52 a.m.

Od dzisiaj zmiany zasad wjazdu do Chorwacji!

Osoby, które mają zaplanowane wakacje w Chorwacji, nie będą mogły swobodnie wjechać do kraju. Niczym nieograniczone podróżowanie do Chorwacji trwało tylko dwa tygodnie. Od dzisiaj natomiast zasady uległy zmianie.

Zdjęcie Od dzisiaj zmiany zasad wjazdu do Chorwacji! #1

Chorwacja jest bardzo popularnym krajem wypoczynkowym. Jeżdżą do niego Europejczycy, głównie Polacy. Ceny nie są tam wygórowane, a wysokie temperatury, piękne morze i plaże zachęcają do przybycia nawet wczesną jesienią. 

Niestety jednak, w dobie pandemii wjazd do krajów turystycznych jest utrudniony. Miejsca takie jak Chorwacja gromadzą w okresie wakacyjnym ludzi z całego świata. Ryzyko przenoszenia się wirusa jest więc spore.

Z tego powodu, po krótkim poluzowaniu obostrzeń dotyczących wjazdu do Chorwacji, kraj wraca do restrykcyjnego podejścia.

Zmiany w zasadach wjazdu do Chorwacji od 1 lipca

Swobodny wjazd dla turystów z Polski do Chorwacji trwał zaledwie dwa tygodnie. W środę ogłoszono nowe zasady, które weszły w życie już dziś (1 lipca). Niestety nie są to pozytywne zmiany dla turystów. 

Od 1 lipca podróżujący do Chorwacji będą musieli przedstawić na granicy Unijny Certyfikat COVID, dowód zaszczepienia, potwierdzenie ozdrowienia lub negatywny test na COVID-19.

Kryteria wjazdu do Chorwacji

-Pełne szczepienie - Unijny Certyfikat COVID.

-Negatywny wyniku testu PCR – nie starszy niż 72 h lub szybkiego testu antygenowego - nie starszy niż 48 h,

-Zaszczepienie pierwszą dawką Pfizera, Moderny lub Sputnik V mogą wjechać do Chorwacji minimum 22 i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. 

-Potwierdzenie przejścia COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Potwierdzenie można uzyskać od lekarza lub przedstawić przedstawić pozytywny test PCR lub antygenowy wykonany maksymalnie 180 dni przed przyjazdem, ale nie później niż 11 dni przed przyjazdem. 

-Dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, ale podróżują z rodzicami posiadającymi Unijny Certyfikat COVID lub spełniają powyższe warunki nie muszą przechodzić testu.

Osoby, które nie spełniają tych warunków, ale będą chciały przekroczyć granicę i wjechać do Chorwacji, będą automatycznie kierowane przez Straż Graniczną na kwarantannę. Tam przeprowadzony zostanie test na COVID-19. Jeśli wyjdzie negatywy, zostaną z kwarantanny zwolnieni.

Jeśli jednak nie poddadzą się testom lub wynik wyjdzie pozytywny, konieczne będzie odbycie dziesięciodniowej kwarantanny na terenie Chorwacji.