Cera tłusta - jak o nią zadbać?

Patrycja

Uroda

09.06.2021 19:10

Cera tłusta - jak o nią zadbać?

Twoje policzki i nos się świecą już kilka chwil po nałożeniu makijażu? Pory są rozszerzone, a na twarzy często pojawiają się wypryski? Jeśli tak, to najprawdopodobniej masz tłustą cerę. Dowiedz się, jak najlepiej o nią zadbać. Poznaj błędy w pielęgnacji i dowiedz się, czego unikać!

Zdjęcie Cera tłusta - jak o nią zadbać? #1

Cera tłusta- charakterystyka

Posiadaczki cery tłustej mierzą się przede wszystkim z problemem nadmiernego wydzielania sebum. To powoduje świecenie, uczucie lepkości i nieświeżości. Oprócz tego na ich twarzach często pojawiają się zmiany skórne: zaskórniki, wypryski oraz stany zapalne.

Jak dbać o cerę tłustą?

Cera tłusta potrzebuje delikatnego traktowania. Wymaga dokładnego oczyszczania, co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Kluczem jest także regularne nawilżanie, które pozwoli uregulować produkcję sebum i ograniczyć powstawanie stanów zapalnych. Dowiedz się, jak najlepiej o nią zadbać.

Pielęgnacja cery tłustej

Oczyszczenie

Do oczyszczania używaj odpowiednio dobranych kosmetyków, bez dodatku mydła, alkoholu i silnych detergentów. W przeciwnym razie tuż po myciu skóra będzie wydawać się matowa i czysta, ale pozostanie taka dosłownie na chwilę. Te produkty ją wysuszą, co doprowadzi do zwiększonej produkcji sebum.

Myj twarz płynem micelarnym, a potem żelem. Jeśli chcesz odświeżyć twarz w ciągu dnia, przyłóż do twarzy chusteczkę higieniczną lub specjalną bibułkę matującą.

Nawilżenie

Do nawilżania tłustej cery wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają. Wybierz serum lub krem nawilżający przeznaczony do tego typu skóry. Nawilży skórę, nie pozostawi na niej tłustego filmu i od razu się wchłonie. Na dodatek zmniejszy produkcję sebum, zmatowi skórę i pozwoli zwęzić pory.

Nawadnianie

Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu od wewnątrz! Pij dużo wody, co najmniej 1,5- 2 litry dziennie. Objawy odwodnienia od razu widoczne są na skórze, cera staje się sucha, ściągnięta i napięta, pojawia się swędzenie i pieczenie. Jest zaczerwieniona i podrażniona, funkcje warstwy hydrolipidowej zostają zaburzone.

Tych błędów nie popełniaj!

Im częściej myjesz twarz i usuwasz z niej warstwę sebum, tym bardziej pobudzasz gruczoły do pracy. Na dodatek skóra staje się napięta i ściągnięta. Oprócz tego nieodpowiednio dobrane produkty na bazie mydła i alkoholu, tylko ją wysuszą i usuną korzystną mikroflorę, która chroni cerę przed drobnoustrojami.

Pod żadnym pozorem samodzielnie nie wyciskaj i nie rozdrapuj zmian. Doprowadzi to do pogorszenia stanu Twojej cery, zaostrzenia stanów zapalnych, a nawet może spowodować powstawanie nieestetycznych blizn.