Skąd wilgoć na oknach? Poznaj jedną z jej przyczyn

Katarzyna

Dom

04.11.2021 18:30

Skąd wilgoć na oknach? Poznaj jedną z jej przyczyn

Dlaczego na oknach pojawia się wilgoć? Poznaj jedną z przyczyn. 

Zdjęcie Skąd wilgoć na okach? Poznaj jedną z jej przyczyn #1

Zaparowane okna 

Zmiana pory roku na zimniejszą i wzrost opadów sprawia, że w mieszkaniach jest chłodniej. Na oknach pojawia się również wilgoć, która nie wygląda estetycznie, a wręcz jest powodem do niepokoju. Okna trzeba wtedy częściej myć, ponieważ wydają się brudne. Co więcej, para wodna na szybach może oznaczać, że mieszkanie jest zawilgocone, a od tego już niedaleka droga do pojawienia się grzyba na ścianach. Jak sobie poradzić z wilgocią na oknach? Podpowiadamy!

Przyczyny wilgoci 

Za zawilgocone szyby odpowiada zbyt duża szczelność okien oraz wysoki poziom wilgoci w danym pomieszczeniu. Wysoka wilgotność powietrza jest wynikiem różnicy temperatur na dworze oraz w pomieszczeniu. W związku z tym woda skrapla się na najchłodniejszej powierzchni, jaką jest szyba okienna.

Para wodna 

Pojawienie się skroplin na szybach od wewnątrz jest spowodowane wilgotnym powietrzem w mieszkaniu. Parowanie szyb od zewnątrz jest spowodowane zbyt wysoką izolacją cieplną szyb. Pojawienie się natomiast  pary wodnej pomiędzy szybami jest wynikiem rozszczelnienia się okna w jego przestrzeni międzyszybowej. W tym wypadku najlepiej jest wymienić okna na nowe.

Zdjęcie Skąd wilgoć na okach? Poznaj jedną z jej przyczyn #2

Przyczyna chorób

Jeśli na szybach sporadycznie pojawia się para wodna, to nie jest to temat do niepokoju. Jeśli jednak zjawisko to występuje coraz częściej, wtedy należy podjąć odpowiednie kroki zaradcze. Na początek warto sprawdzić drożność wentylacji w mieszkaniu, ponieważ jej brak może doprowadzić do zbyt wysokiego poziomu zanieczyszczeń i wirusów w powietrzu. To natomiast pierwszy krok do wystąpienia chorób oraz alergii.

Porady 

Aby usprawnić wentylację w mieszkaniu sprawdź, czy wszelkie kratki wentylacyjne są czyste i przepływa przez nie powietrze. Aby zmniejszyć poziom wilgoci w mieszkaniu, regularnie je wietrz, aby zapewnić dopływ czystego powietrza. Możesz również zakupić specjalne pochłaniacze wilgoci, które będą obniżać jej poziom w pomieszczeniach. Przy zakupie rolet oraz okien postaw na te ze wbudowaną mikro wentylacją.