Ilu mężczyzn korzysta z urlopu macierzyńskiego? ZUS podał liczby

Katarzyna
Newsy
28.06.2021 7:45
Ilu mężczyzn korzysta z urlopu macierzyńskiego? ZUS podał liczby

Ile ojców decyduje się na opiekę nad dzieckiem i bierze urlop macierzyński? Wiemy i odpowiadamy!

Zdjęcie Ile mężczyzna idzie na urlop macierzyński? Znamy liczby #1

Narodziny dziecka 

Narodziny dziecka to szczególny czas zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Opiekowanie się małym człowiekiem to czas ciężkiej pracy i wytrwałości, tym bardziej w pierwszym roku jego życia.

Zazwyczaj to matka rezygnuje z pracy, aby zapewnić dziecku ochronę i bezpieczeństwo. Jak wiadomo, nie tylko matka może się wybrać na urlop macierzyński, ale również i świeżo upieczony tata. Z jakich jeszcze świadczeń może skorzystać ojciec?

Urlop macierzyński

Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać matka, jak i ojciec dziecka. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni i zaraz po nim następuje urlop rodzicielski. Czas pierwszych 14 dni jest przypisany tylko matce, ponieważ w pierwszych dniach życia dziecka, to jednak matka jest mu bardziej „potrzebna”.

W związku z tym to kobiety częściej rezygnują z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. Ojciec dziecka może jednak skorzystać z dalszej części urlopu macierzyńskiego, jeśli matka dziecka z niego zrezygnuje i będzie chciała wcześniej wrócić do pracy. Według danych ZUS od stycznia 2021 roku do końca maja z tej możliwości skorzystało ponad 70 tys. mężczyzn.

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski następuje zaraz po urlopie macierzyńskim i trwa maksymalnie 32 tygodnie. Całym okresem rodzice mogą dowolnie się podzielić. Ojciec dziecka może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, jeśli oświadczy, że matka dziecka nie będzie z niego korzystać.

Pracodawca nie może zabronić pracownikowi pójścia na urlop rodzicielski. Według danych z ZUS od stycznia do maja z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w Polsce skorzystało ponad 246 tys. rodziców, w tym zaledwie 1,9 tys. mężczyzn.

Zdjęcie Ile mężczyzna idzie na urlop macierzyński? Znamy liczby #2

Urlop ojcowski

Świeżo upieczonym ojcom przysługuje również urlop ojcowski, który trwa 14 dni. Urlop ten przysługuje tylko i wyłącznie ojcom bez związki z uprawnieniami matki dziecka do świadczeń związanych z jego urodzeniem.

Urlop ojcowski należy się każdemu tacie do ukończenia 2 roku życia dziecka i nie ma tu znaczenia czy matka gdzieś pracuje, czy nie. ZUS podaje, że z tej formy świadczeń od stycznia do maja bieżącego roku skorzystało 65 tys. mężczyzn.

Urlop ojcowski można wykorzystać nawet, jeśli w tym samym czasie matka opiekuje się dzieckiem. Rodzice mogą więc wtedy razem spędzić czas ze swoją pociechą. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną