Rząd ogłasza zmiany w przyznawaniu urlopów rodzicielskich!

Martyna
Prawo
17.12.2022 17:16
Rząd ogłasza zmiany w przyznawaniu urlopów rodzicielskich!

Z najnowszych informacji wynika, że władze pracują nad nowelizacją Kodeksu pracy. Zmiany mają dotyczyć urlopu rodzicielskiego. Wyjaśniamy co się zmieni.

Opieka nad dzieckiem

Wielu rodziców po pojawieniu się nowego członka rodziny decyduje się na pozostanie w domu, w celu opieki nad dzieckiem. Jak wynika z badań :

„W 2021 r. w okresie od stycznia do maja z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w Polsce skorzystało ponad 246 tys. rodziców, w tym zaledwie 1,9 tys. mężczyzn.”prawo.pl

Kodeks pracy

Według przepisów urlop rodzicielski wynosi do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka lub 34 tygodni przy jednoczesnym urodzeniu więcej niż jednego dziecka. Ponadto:

Warunkiem korzystania przez pracownika z urlopu rodzicielskiego, niezależnie od tego, który z rodziców dziecka będzie z niego korzystał, jest wcześniejsze wykorzystanie urlopu macierzyńskiego albo zakończenie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego” – gov.pl

Ponadto urlop rodzicielski :

  •  Może być wykorzystany w całości przez jednego z pracowników – rodziców
  •  Równocześnie przez oboje pracowników – rodziców ( okres 32 tygodni)
  •   Na zmianę przez oboje rodziców, którzy podzielą między siebie wymiar 32 tygodni

Zmiany

Rząd planuje wprowadzenie nowelizacji, aby dostosować się do unijnej dyrektywy. Zmiany zakładają, że :

  •  Ojcu dziecka, będzie przysługiwać 9 tygodniowy urlop, za który otrzyma zasiłek stanowiący 70 % jego wynagrodzenia
  •  Matka będzie mogła otrzymać 100 % pensji w okresie urlopu macierzyńskiego, a na urlopie rodzicielskim dostałaby 70 % wynagrodzenia.
  •  Matka będzie mogła złożyć wniosek w ciągu 21 dni od porodu do pracodawcy lub ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego w wysokości 81,5 % zarobków.

Po zmianie przepisów wiele rodzin z pewnością zastanowi się czy wzięcie urlopu rodzicielskiego jest opłacalne. Z danych statystycznych opublikowanych przez GUS wynika, że różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce wynosi 14,7%. Różnice między wynagrodzeniami sprawiają, że wielu mężczyzn nie decyduje się na podjęcie urlopu rodzicielskiego.

Proponowane zmiany zostały przyjęte przez Stały Komitet Rady Ministrów. Obecnie projekt czeka na akceptację Rady Ministrów, aby mógł zostać skierowany do Sejmu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną