Tacierzyński, ojcowski, rodzicielski: Jakie urlopy czekają na tatę na działalności gospodarczej?

Agnieszka
Rodzicielstwo
31.08.2023 13:14
Tacierzyński, ojcowski, rodzicielski: Jakie urlopy czekają na tatę na działalności gospodarczej?

Mężczyznom prowadzącym działalność gospodarczą, po narodzinach dziecka przysługują trzy rodzaje urlopu - ojcowski, rodzicielski i “tacierzyński”. Zobaczy, na czym polega każdy z nich.

Urlop ojcowski na działalności gospodarczej

Urlop ojcowski trwa 14 dni i można go wykorzystać w ciągu pierwszych 24 miesięcy życia dziecka. 

Warto jednak pamiętać, że w trakcie urlopu ojcowskiego nie trzeba zawieszać działalności gospodarczej, ale trzeba opłacać składkę zdrowotną.

Na urlopie ojcowskim nie trzeba jednak płacić składki na ubezpieczenie społeczne.

Niepłacenie składki na ubezpieczenie społeczne i zasiłek wynikający z urlopu ojcowskiego przekładają się na oszczędności.

  • Będąc na Małym ZUS-ie, podczas 14-dniowego urlopu ojcowskiego w kieszeni zostaje 421 zł.
  • Będąc na dużym ZUS-ie - 1675 zł. - tłumaczy Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

Urlop rodzicielski na działalności gospodarczej

Urlop rodzicielski w wymiarze 9 tygodni można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Podczas urlopu rodzicielskiego można zaoszczędzić odpowiednio około 1328 zł na Małym ZUS i około 5278 zł na Dużym ZUS przez łączny okres 9 tygodni. - tłumaczy ekspertka inFaktu.

Urlop “tacierzyński”

Urlop “tacierzyński” to formalnie część urlopu rodzicielskiego, który przeszedł z matki na ojca dziecka.  Według obowiązujących przepisów urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Kobieta musi (obowiązkowo) spędzić z dzieckiem co najmniej 14 tygodni. Jeśli po tym okresie wróci do pracy, urlop przechodzi na ojca.

Obowiązują na nim takie same zasady, jak na urlopie ojcowskim i rodzicielskim (9 tygodni nieprzenoszalnego urlopu dla każdego z rodziców).

Prawo do zasiłku

Samozatrudniony tata może dostać zasiłek na urlopie ojcowskim lub rodzicielskim pod warunkiem, że przez 90 dni przed urlopem opłacał składkę chorobową.

Zasiłek należy się tym samozatrudnionym, którzy nie mają żadnych zaległości w ZUS. 

Zarówno w przypadku urlopu ojcowskiego, jak i rodzicielskiego trzeba złożyć wniosek oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, a także wypełniony formularz ZUS Z-3b. Dodatkowo ubiegając się o urlop ojcowski, należy złożyć formularz ZUS ZOA, a wnioskując o urlop rodzicielski – dokument ZUS ZUR. -  – wskazuje ekspertka inFaktu. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną