Uwaga tatusiowie! Od dziś nowe zasady urlopu ojcowskiego! Co się zmieniło?

Agnieszka
Newsy
31.01.2023 11:58
Uwaga tatusiowie! Od dziś nowe zasady urlopu ojcowskiego! Co się zmieniło?

Polska musi dostosować się do dwóch unijnych dyrektyw. Zmiany zostaną wdrożone 26 kwietnia 2023 roku. Obejmują one wydłużone urlopy rodzicielskie oraz nowe uprawnienia pracownicze. Zmiany dotyczyć będą także urlopów ojcowskich.  Co przewidują nowe przepisy? Dlaczego zdaniem Lewicy są one dyskryminujące dla mężczyzn?

Urlop ojcowski w 2023 roku

Marlena Maląg na jednej z konferencji prasowych zapowiedziała, że rząd chce wzmocnić rolę ojca w rodzinie. Tak, aby aktywnie uczestniczył w wychowaniu dziecka. Unijna dyrektywa stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równiejszego podziału obowiązków rodzicielskich.

W związku z tą przesłanką rząd postanowił do urlopu rodzicielskiego dodać 9 tygodni nieprzechodniego, płatnego urlopu ojcowskiego.

Dotychczas mama mogła odstąpić cześć urlopu rodzicielskiego ojcu dziecka. Nie było to jednak obowiązkowe.

Według nowych założeń 2 z 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka. Bez prawa przeniesienia ich na matkę.

Dodajmy, że ojciec nie musi wykorzystywać tego czasu od razu, może przełożyć go na inny termin, dopóki dziecko nie ukończy 6 roku życia.

Dzięki temu łączny wymiar tego urlopu dla obojga rodziców będzie wynosił 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo 43 tygodnie w przypadku porodu mnogiego.

Płatny urlop ojcowski - ile wyniesie?

W nowych przepisach dotyczących urlopu rodzicielskiego wyznaczono również kwoty, jakie będą wypłacane pracownikom w tym okresie. Okazuje się, że w przepisach znajduje się rozbieżność kwot ze względu na płeć.

Matka dziecka, jeśli złoży wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni po porodzie, otrzyma zasiłek rodzicielski w wysokości 81,5 procent. Ojciec może natomiast liczyć tylko na 70 procent.

 "Nowe przepisy przewidują wprowadzenie 70-procentowego zasiłku macierzyńskiego i ojcowskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców. Jeśli jednak matka złoży wniosek o urlop rodzicielski nie później niż 21 dni po porodzie, będzie jej przysługiwał urlop macierzyński i rodzicielski w wysokości 81,5 procent" - informuje Grupa ZPR media.

 

Przepisy o urlopie ojcowskim dyskryminują mężczyzn?

Na tę rozbieżność zwróciła uwagę Lewica, która uważa, że to jawna dyskryminacja mężczyzn.

- 9-tygodniowy płatny i nieprzechodni urlop ojcowski. Świetne rozwiązanie, które wdrożone w dobry sposób pozwoliłoby podzielić się opieką nad dzieckiem między matką a ojcem. Ściągnęłoby z barków kobiety taki niemal całkowity i indywidualny obowiązek sprawowania tej opieki. Wydawałoby się, że nic prostszego niż to prawo po prostu wprowadzić. Ale nie, rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował ustawę, która ojcom na ten 9-tygodniowy płatny urlop zapewnia niższe wynagrodzenie, niż w czasie analogicznego urlopu mogą otrzymywać matki. To dyskryminacja mężczyzn - twierdzi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Inni posłowie i posłanki Lewicy również zauważają w takiej różnicy nierówności i dyskryminacji.