Cera sucha - jak o nią zadbać?

Patrycja

Uroda

07.06.2021 19:59

Cera sucha - jak o nią zadbać?

Masz suchą, szorstką i spierzchniętą skórę? Twoja cera jest napięta, ściągnięta i skłonna do podrażnień? Doradzimy, jak najlepiej o nią zadbać i odpowiednio ją pielęgnować!

Zdjęcie Cera sucha - jak o nią zadbać? #1

Charakterystyka cery suchej

Skóra sucha wytwarza niewystarczającą ilość sebum, co powoduje uszkodzenie pokrywającej ją ochronnej warstwy lipidowej. A to z kolei prowadzi do szybkiej utraty wody z głębszych warstw skóry.

Cera sucha jest napięta, skłonna do podrażnień, spierzchnięta i szorstka w dotyku. Może powodować swędzenie i pieczenie. Oprócz tego szybciej ulega procesom starzenia się, niż inne rodzaje cery. Z tego powodu wymaga szczególnej uwagi i odpowiednio dobranej pielęgnacji.

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Sucha skóra może być uwarunkowana czynnikami genetycznymi. Może być to wywoływane też przez czynniki zewnętrzne, takie jak niskie i wysokie temperatury, silne promieniowanie słoneczne, wiatr i suche powietrze.

Nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobranymi kosmetykami, na bazie mydła lub alkoholu, czy inwazyjne zabiegi mechaniczne (peelingi) mogą pogłębiać objawy towarzyszące suchej skórze. Wpływ na to może mieć nieodpowiednia dieta, niedobór składników odżywczych, głównie witamin A,C,E i B oraz przyjmowanie niektórych leków. Przyczynia się do tego też za małe nawodnienie organizmu.

Jak pielęgnować cerę suchą?

W codziennej pielęgnacji warto zadbać o odpowiednie nawilżenie, odżywienie i wyeliminowanie przyczyn suchej skóry.

  • Sucha skóra może być delikatna, cienka i łatwo ulegać podrażnieniom. Dokładnie ją oczyszczaj, odpowiednio dobranymi kosmetykami, nie zawierającymi mydła i alkoholu etylowego.
  • Wybieraj za to mleczka, emulsje, płyny micelarne i toniki, przeznaczone do cery suchej.
  • Raz w tygodniu wykonaj peeling enzymatyczny, a następnie nałóż na twarz odżywczą lub nawilżającą maseczkę.
  • Wybieraj kosmetyki, które pozwolą zatrzymać wodę w warstwach skóry i zapobiegną jej odwodnieniu. Stosuj preparaty nawilżające, które w swoim składzie mają aminokwasy i mocznik, kolagen, kwas hialuronowy i mlekowy.
  • Nie zapominaj o natłuszczaniu skóry. Wybieraj preparaty, które pomogą w regeneracji jej warstwy lipidowej i zabezpieczą przed dalszą nadmierną utratą wilgoci. Powinny zawierać takie składniki, jak ceramidy, oleje roślinne lub emolienty.

Tego unikaj, jeśli masz suchą cerę

Nie stosuj peelingów mechanicznych, które mogą dodatkowo podrażnić naskórek. Nie myj twarzy w chlorowanej wodzie, ani mydłem lub kosmetykami, które w składzie mają alkohol. Nie trzyj twarzy ręcznikiem, zamiast tego lekko go dociskaj, aby usuwał nadmiar wody.