Tuje sąsiadów zasłaniają Twoje okna? A oni odmawiają przycięcia? Zobacz, jakie kroki możesz podjąć

Martyna P.
Prawo
11.03.2024 11:20
Tuje sąsiadów zasłaniają Twoje okna? A oni odmawiają przycięcia? Zobacz, jakie kroki możesz podjąć

Wiele osób decyduje się na posadzenie w swoim ogrodzie tuj. Rosną one bardzo szybko i tworzą „parawan” zapewniający prywatność na działce. Co jednak, jeśli przeszkadzają sąsiadowi?

Tuje i żywopłot jak ogrodzenie 

Polskie prawo nie zawiera bezpośrednich przepisów dotyczących dozwolonej odległości sadzenia krzewów i i drzew od granicy działki. Rośliny (w tym żywopłot) są jednak kratowane jak ogrodzenie. Wobec tego musimy przestrzegać przepisów Kodeksu Cywilnego oraz Kodeksu Prawa Budowlanego.

Można domagać się usunięcia pędów lub gałęzi 

Przepisy mówią, że ogrodzenie nie może wychodzić poza linię rozgraniczającą dwie sąsiadujące działki. Trzeba mieć także na uwadze, że obiekty znajdujące się na granicy działek są częścią wspólną. W związki z tym sąsiad może domagać się usunięcia pędów lub gałęzi, które przekraczają granicę.

Zdjęcie Tuje sąsiadów zasłaniają Twoje okna? A oni odmawiają przycięcia? Zobacz, jakie kroki możesz podjąć #1

Tuje sąsiada blokują dostęp do światła 

Zdarza się, że tuje są bardzo wysokie. Mogą przez to blokować sąsiadowi dostęp do światła słonecznego. W takim przypadku może on domagać się ich przycięcia. Pamiętajmy, że tuje mogą mieć maksymalnie wysokość 2,2 metra. Jeśli są wyższe musimy ten fakt zgłosić do starostwa powiatowego lub urzędu miasta.

Posiadanie zbyt wysokiego żywopłotu może podlegać pod naruszenie przepisów Kodeksu cywilnego – art.144. Oto jego treść:

„Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę”.

W przypadku braku podjęcia odpowiednich kroków przez sąsiada, możemy skierować sprawę do sądu.

Czy możemy sami podciąć tuje sąsiada?

Zgodnie z art. 222 Kodeksu cywilnego, jeśli z nieruchomości sąsiedniej przerastają gałęzie drzew lub korzenie, właściciel nieruchomości może żądać od właściciela tych drzew lub krzewów ich usunięcia. Jeżeli właściciel drzew lub krzewów nie zareaguje, właściciel nieruchomości, na którą przerastają, może samodzielnie przyciąć gałęzie lub korzenie naruszające jego nieruchomość. Warto jednak pamiętać, że każda interwencja w żywopłot powinna być przeprowadzona w sposób nie szkodzący roślinom.

Wszelkie działania związane z przycinaniem żywopłotów lub drzew powinny być podejmowane z uwzględnieniem przepisów o ochronie przyrody, zwłaszcza jeśli chodzi o okresy lęgowe ptaków, kiedy to przycinanie drzew i krzewów może być ograniczone lub zakazane.

Kluczowe Punkty
  • Tuje rosnące w ogrodzie są traktowane jak ogrodzenie i muszą przestrzegać przepisów Kodeksu Cywilnego oraz Kodeksu Prawa Budowlanego.
  • Ogrodzenie nie może wychodzić poza linię rozgraniczającą dwie sąsiadujące działki i obiekty na granicy są częścią wspólną.
  • Sąsiad może domagać się usunięcia pędów lub gałęzi, które przekraczają granicę działki.
  • Tuje mogą mieć maksymalnie wysokość 2,2 metra, jeśli są wyższe, trzeba zgłosić ten fakt do starostwa powiatowego lub urzędu miasta.
  • Do sądu można skierować sprawę, jeśli sąsiad nie podejmuje odpowiednich kroków w przypadku zbyt wysokich tuji blokujących dostęp do światła.
  • Jeżeli sąsiad nie reaguje na prośbę o przycięcie gałęzi lub korzeni naruszających granicę, można samodzielnie przyciąć te elementy, pamiętając o przeprowadzeniu interwencji w sposób nie szkodzący roślinom.
  • Działania związane z przycinaniem żywopłotów lub drzew powinny być podejmowane z uwzględnieniem przepisów o ochronie przyrody, zwłaszcza podczas okresów lęgowych ptaków.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną